PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Stacja przypomni w marcu jego największe role.
Na kanale Kino Polska obejrzeć będzie można takie kreacje Gajosa jak te w „Stajni na Salvatorze”, „Przemytnikach”, „Łagodnej”, „Egzekutorze”, filmie "To ja, złodziej" i „BiałymKieślowskiego. Artysta będzie też gościem „Programu Obowiązkowego”, w którym opowie o aktorstwie, swoich mistrzach w zawodzie i o tym, dlaczego nie został drugim Jamesem Deanem.


Janusz Gajos, fot. Tomasz Kozakiewicz, Kino Polska.

Wywiad z Januszem Gajosem zapowiada nowe otwarcie w historii „Programu Obowiązkowego”. Od marca rozmowy Magdaleny Juszczyk z artystami kina będą w Telewizji Kino Polska prezentowane co środę o 20:15. Po każdej z nich obejrzymy film z udziałem gościa.

Odcinek z Januszem Gajosem stacja pokaże w dwóch częściach: w środę 5 marca o 20:15 (przed „Stajnią na Salvatorze”) i w niedzielę 9 marca o 19:25 (przed filmem "To ja, złodziej"). Dodatkowo w ramach przeglądu filmów aktora w kolejne soboty marca o 20:05 na antenie znajdą się „Trzy kolory. Biały”, "Łagodna", „Przemytnicy”, "To ja, złodziej" i "Egzekutor". W sobotnie i czwartkowe wieczory Janusza Gajosa możemy też oglądać w serialu „Pitbull”.


Janusz Gajos, fot. Tomasz Kozakiewicz, Kino Polska.

Magdalena Juszczyk rozmowę w „Programie Obowiązkowym” zaczyna od przywołania postaci Tadeusza Łomnickiego. – Czy ty wiesz, kto to jest Gajos? Gajos to jest wielki aktor! – miał powiedzieć Łomnicki do Kazimierza Kutza po obejrzeniu „Opowieści Hollywoodu” z wybitną rolą młodszego kolegi. Sam uznany za aktorską wielkość, symbolicznie wskazał wtedy swojego następcę.

Zanim do tego doszło, Janusz Gajos doświadczał w zawodzie raczej cieni niż blasków. Popularność, którą w latach 60-tych przyniosła mu rola w „Czterech pancernych”, szybko stała się jego przekleństwem: reżyserzy długo widzieli w nim jasnowłosego czołgistę (w domyśle: z psem). Po latach aktor mówi o tym z dystansem: – Urodziliśmy się i żyjemy w określonym momencie, układach społecznych i politycznych; to wszystko ma na nas wpływ. I to jest świetne – naprawdę wspaniałe, że się tak przedzieramy przez życie! Nie miałem wpływu na to, że ktoś traktował mnie jak Jamesa Deana.



Janusz Gajos, fot. Tomasz Kozakiewicz, Kino Polska.

Zawodową drogę Gajosa naznaczyły spotkania z mistrzami. Jednym z nich był właśnie Tadeusz Łomnicki, poznany na planie „Stajni na Salvatorze”. – To było coś takiego, że do tej pory wywołuje dreszcz emocji – mówi dzisiaj aktor. – Nie mogłem oderwać wzroku: co on robi, że to jest takie dobre?

W Teatrze Dramatycznym zetknął się z Gustawem Holoubkiem. Pamięta, jak po jednej z prób usłyszał od niego: „Bardzo ładnie, tylko widać, że się starasz…”. – To jest uwaga trafiająca w samo sedno bolączek człowieka, który chce uprawiać ten zawód – wspomina. – Kilka miałem takich uwag. Pomogły mi zachować równowagę psychiczną.

Magdalena Juszczyk pyta go o tajemnice warsztatu. Co musi w sobie przepracować, żeby zagrać na przykład zbrodniarza? – Nie da się obronić postaci za wszelką cenę – odpowiada Gajos. – Trzeba mieć do niej szczery, wyrozumiały stosunek; nie oceniać, tylko rozumieć. I trochę więcej: uważać, że ona ma rację. Wszyscy uważamy, że w zasadzie mamy rację.

Czy to trudne? – Kamera jest rzeczą bardzo wymagającą – kawałek nieprawdy od razu odrzuca – mówi aktor. – Dla mnie uprawiać ten zawód to znaczy posługiwać się szczerością i prawdą – największą, na jaką mnie stać.

Mówi, że do aktorstwa przyciągnęła go możliwość poruszania ludzi, wpływania na nich. – Tylko ciągle niepokoiło mnie, na czym to polega. Czy ja kłamię? Czy robię coś niedobrego, śmiesznego, błahego?

Po blisko 50 latach w zawodzie ma już na to pytanie odpowiedź: – To nie jest żaden wygłup; to jest poważna rozmowa człowieka z człowiekiem.

Do takiej rozmowy za pośrednictwem wywiadu z artystą i jego filmowych ról zaprasza nas w marcu Telewizja Kino Polska.

Janusz Gajos w Telewizji Kino Polska:
•    "Trzy kolory: Biały" – sobota 1 marca, 20:05
•    "Stajnia na Salvatorze" – środa 5 marca 21:00
•    "Łagodna” – sobota 8 marca, 20:05
•    "Program Obowiązkowy, cz. 1". – środa 5 marca 20:15, czwartek 6 marca 8:00, sobota 8 marca 11:45
•    "Program Obowiązkowy, cz. 2." – niedziela 9 marca 19:25, wtorek 11 marca 13:40
•    "Przemytnicy" – sobota 15 marca, 20:05
•    "To ja, złodziej" – sobota 22 marca, 20:05
•    "Egzekutor" – sob. 29 marca, 20:05
•    "Pitbull" – serial, emisja w czwartki i soboty około północy

PZ
Kino Polska
Ostatnia aktualizacja:  26.02.2014
Zobacz również
fot. Kino Polska
Kończy się nabór do Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
Łódzki Fundusz Filmowy rozda 600 tys. zł
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll