PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  24.02.2014
Wybitny operator filmowy, autor zdjęć do ponad stu dokumentów. Wiele z nich to klasyka polskiego kina, nagradzana na najważniejszych polskich i światowych festiwalach, jak „Płyną tratwy”, „Dzień dobry dzieci” czy „Nazywa się Błażej Rejdak”. Laureat Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne i wkład w rozwój polskiej kinematografii. Wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Leszek Krzyżański urodził się w 1928 roku w Poznaniu. W 1955 roku ukończył studia na Wydziale Operatorskim PWSF w Łodzi. Swoją karierę rozpoczynał od pracy w Polskiej Kronice Filmowej. Począwszy od filmu „Lubelska StarówkaBohdana Kosińskiego z 1956 najpierw sporadycznie, a potem regularnie robił zdjęcia do filmów dokumentalnych. Był wieloletnim, zasłużonym pracownikiem Wytwórni Filmów Dokumentalnych w Warszawie. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Należał do grona założycieli Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Ma na swoim koncie zdjęcia do ponad 120 filmów, z których wiele to absolutna klasyka polskiego dokumentu, laureaci dziesiątek nagród na najważniejszych polskich i światowych festiwalach, jak „Płyną tratwy” Ślesickiego lub „Dzień dobry dzieci” Kamieńskiej. Jako autor zdjęć do filmu „Nazywa się Błażej RejdakKrystyny Gryczełowskiej, w 1969 roku otrzymał Grand Prix-Złotego Lajkonika na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie. Był laureatem Nagrody Ministra Kultury i Sztuki. Był autorem zdjęć do filmów dokumentalnych m.in. Andrzeja Piekutowskiego, Jerzego Ziarnika, Tadeusza Makarczyńskiego, Bohdana Kosińskiego, Danuty Halladin, Krzysztofa Gradowskiego, Ireny Kamieńskiej, Jana Łomnickiego, Włodzimierza Pomianowskiego, Krystyny Gryczełowskiej.

- Dawniej posługiwałem się kadrami zamkniętymi, statycznymi, robiącymi wrażenie wyważonego fotogramu – mówił w wywiadzie prasowym z 1973 roku – Lampa, kwiat nie mogły być przycięte, musiały w całości znaleźć się w ramach ekranu. Teraz najczęściej operuję kadrami otwartymi, dynamicznymi, z ledwie zaznaczonymi fragmentami przedmiotów, natomiast z wyraźnym odczuciem ruchu. Na ogół unikam estetyzowania, komponowania wysmakowanych, często nic nie znaczących obrazów.

Leszek Krzyżański jako jeden z pierwszych operatorów posługiwał się w polskim dokumencie ukrytą kamerą, jak np. w „Spotkaniach z Warszawą” Jana Łomnickiego, do których zdjęcia robił wspólnie z Jerzym Gościkiem. - Dziś z sentymentem wracam wspomnieniami do wszystkich filmów z moimi zdjęciami, mówi w rozmowie z „Magazynem Filmowym SFP”. Nie tylko do tych nagradzanych, jak „Płyną tratwy” Ślesickiego czy „Nazywa się Błażej Rejdak” Gryczełowskiej, ale i do zleceniowych, instruktażowych. W nich też zrobiłem dobrą robotę i mogę teraz każdemu reżyserowi spokojnie patrzeć w oczy.

Leszek Krzyżański zmarł 21 lutego 2014 roku w Warszawie. Miał 85 lat. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 5 marca 2014 roku o godz. 14.00 w Kościele Drewnianym na warszawskim Bródnie.

PZ
Ostatnia aktualizacja:  25.02.2014
Zobacz również
fot. SFP
Łukasz Targosz autorem muzyki do filmu Roberta Glińskiego
Trwa rekrutacja do Gdyńskiej Szkoły Filmowej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll