PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych staje się miejscem otwartym dla pasjonatów kina. Od kilku miesięcy działa plan filmowy otwarty dla zwiedzających, rozwija się Wytwórnia Scenariuszy, a obecnie rusza edukacyjna świetlica ":Filmowa".
Plan filmowy zlokalizowany jest w jednej z wytwórnianych hal, czyli w naturalnej filmowej przestrzeni. Dzieci i młodzież, którzy przyjeżdżają w zorganizowanych grupach na Chełmską, mają więc okazję nie tylko zobaczyć  z bliska realia produkcji filmu, ale także przyjrzeć się codziennej pracy Wytwórni.


Plan ma rozbudowane zaplecze – jest garderoba, charakteryzatornia, gdzie uczestnicy wycieczki są odpowiednio przygotowywani przed wejściem na halę. Obecnie eksponowana jest dekoracja z „Miasta 44” Jana Komasy. Pod magiczny napis „CISZA” trafia już kilkunastoosobowa grupa dziewcząt i chlopców ubranych i uczesanych według mody lat 40. Najpopularniejszym środkiem charakteryzatorskim jest oczywiście sztuczna krew, która „schodzi” w hektolitrach.



W lutowe przedpołudnie plan odwiedza grupa uczniów ze szkoły amerykańskiej, różnych nacji i ras, Słuchają objaśnień w języku angielskim – podobno z polskim radzą sobie doskonale, ale specjalistyczne słownictwo filmowe to jednak za duże wyzwanie. Ci, którzy pierwszy raz widzą kulisy powstawania filmu, zdumiewa świat wywrócony szwami na zewnątrz. Rusztowania potężnego budynku na hali skrywają mieszkanie z okresu II wojny światowej, częściowo zniszczone przez wybuch bomby. Na zewnątrz planu Wytwórnia zgromadziła rekwizyty, stale towarzyszące realizacji filmu – puszki, klapsy, scenariusze (np. powstałego niedawno w WFDiF „Felixa, Neta i Niki”). Największą atrakcją jest pożyczony z Muzeum Powstania Warszawskiego samochód pancerny Kubuś. A także przejście przez kanał - fragment dekoracji filmowej, wśród przekonujących efektów dźwiękowych - pisków szczurów.



Jest  przestrzeń, w której zwiedzający poznają tajniki powstawania scenariuszy i scenopisów. „Na żywo” obejrzeć można fragmenty making-ofu z „Miasta 44”, scenę, która powstała w tej dekoracji i skonfrontować to z autentycznymi kronikami powstańczymi. Jak przyznaje Piotr Sobkowicz z WFDiF, zainetersowanie zwiedzaniem jest coraz większe, w tej chwili na Chełmską przyjeżdżają wycieczki z całej Polski, niektóre – specjalnie w tym celu. Dlatego Wytwórnia przymierza się do kolejnej wystawy, zwłaszcza, że już wkrótce ruszają nowe, własne produkcje filmowe  WFDiF z nową scenografią i  ciekawym kulturowym kontekstem.



Popularność planu skłoniła Włodzimierza Niderhausa, dyrektora WFDiF, do rozszerzenia przestrzeni edukacyjnej. Jak mówi Piotr Sobkowicz, coraz częściej okazywało się, że wizyta na planie wymagała dyskusji, omówienia, przegadania, konfrontacji.

Właśnie dlatego powstała świetlica „Filmowa.: To nowiutkie miejsce, jeszcze pachnące świeżą farbą, mieszczące się w najbardziej znanym budynku biurowym, dokładnie nad dawnym barem klaps. Według założeń WFDiF, świetlica „Filmowa” ma służyć szeroko pojętej edukacji filmowej. Łączące funkcje przestrzeni warsztatowej, wykładowej i projekcyjnej, z filmową czytelnią i kawiarnią. WFDiF planuje tu organizację cykli warsztatów i projekcji, a także kameralnych spotkań z twórcami,  jak również kino plenerowe i „wydarzenia uświetniające specjalne filmowe okazje”.



Jednym z flagowych projektów producenta jest Wytwórnia Scenariuszy, czyli projekt skierowany do licznej grupy osób pragnących poświęcić się scenariopisarstwu.  Nauka warsztatu scenarzysty trwa dwa lata, w cyklu comiesięcznych trzydniowych sesji spotkań. „System intensywnych trzydniowych spotkań raz w miesiącu  umożliwi rzeczywistą pracę własną słuchacza między zjazdami a także pozwoli pogodzić naukę z innymi obowiązkami zawodowymi i prywatnymi słuchaczy”, czytamy w komunikacie WFDiF.

Tak znaczące rozszerzenie działalności WFDiF nie jest niczym zaskakującym, gdyż przy obecnym statusie prawnym  - instytucji kultury - Wytwórnia musi spełniać różnorodne funkcje, choć oczywiście najważniejszą pozostaje produkcja filmów.



Informacje na temat warunków zwiedzania planu filmowego oraz udziału w Wytwórni Scenariuszy można znaleźć na stronach internetowych producenta: www.wfdif.com.pl

Zdjęcia pochodzą z serwisu WFDiF

 
Anna Wróblewska
www.sfp.org.pl, WFDiF
Ostatnia aktualizacja:  23.02.2014
Zobacz również
fot. WFDiF
TVP i Arte teraz bliżej
Piwnica Pod Baranami
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll