PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
- Nie życzę państwu miłego odbioru, ponieważ nie po to zrobiliśmy ten film, żeby komukolwiek było miło – powiedział Wojciech Marczewski podczas cyfrowej premiery filmu „Dreszcze”.
„To jest krok kamikadze, nie ma żadnych szans, żeby ten film mógł powstać” –ostrzegali koledzy z TOR-u, którym Wojciech Marczewski pokazał im scenariusz. A jednak ów straceńczy projekt powstał, przeżył trudne czasy – choć odłożenie na półkę mogło dla niego oznaczać artystyczną śmierć – i teraz, ponad 30 lat po premierze, dzięki rekonstrukcji cyfrowej zaczyna nowe kinowe życie.

Premiera „Dreszczy” odbyła się w 1981 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku (obecnie Festiwal Filmowy w Gdyni), gdzie film Wojciecha Marczewskiego otrzymał trzy nagrody: Nagroda Główna Jury, Nagroda za pierwszoplanową rolę kobiecą - Teresa Marczewska i Nagroda za montaż - Irena Choryńska. Następnie "Dreszcze" zostały wprowadzone na krótko dystrybucji, by w momencie ogłoszenia stanu wojennego trafić na półkę. Przez blisko cztery lata filmu Wojciecha Marczewskiego nie można było obejrzeć w Polsce. W tym czasie, dzięki niemieckiemu dystrybutorowi, "Dreszcze" zostały pokazane na festiwalu w Berlinie, gdzie otrzymały cztery nagrody, w tym Srebrnego Niedźwiedzia.

- Wiceminister kultury odpowiedzialny za kinematografię wezwał mnie do siebie i w zamian za dokonanie kilku skrótów obiecał przywrócenia filmu na ekrany. Oczywiście odrzuciłem tę „propozycję”. Wiedziałem, że prędzej czy później film wróci na ekrany, bo do czasu zdjęcia go przez cenzurę obejrzało go już ponad 150 tys. widzów. Tak też się stało – wspominał Wojciech Marczewski.

Akcja „Dreszczy” rozgrywa się 1955 roku. 11-letni Tomek Żukowski (Tomasz Hudziec) jest świadkiem brutalnej rewizji i aresztowania ojca (Władysław Kowalski) przez UB. Inteligentny chłopiec wkrótce zostaje wysłany przez szkołę na obóz ZMP dla przyszłych liderów. Widząc tam hipokryzję władzy, symbolicznie stawia jej opór jako członek tajnego klubu słuchaczy Radia Wolna Europa, stopniowo ulega jednak urokowi druhny przewodniczki (Teresa Marczewska), uwodzicielskiego i zarazem matczynego wcielenia systemu. O tym, że nie poddał się mu ostatecznie, świadczą tytułowe dreszcze, które, nie opuszczając chłopca od momentu przyjazdu aż po – przyspieszony wskutek wypadków poznańskiego Czerwca ’56 – koniec obozu, w sposób symboliczny sygnalizują walkę organizmu zainfekowanego totalitarną ideologią.

Zapraszając widzów na projekcję cyfrowo zrekonstruowanej wersji filmu Wojciech Marczewski powtórzył swoje słowa, które wypowiedział podczas premiery „Dreszczy” w 1981 roku. - Nie życzę państwu miłego odbioru, ponieważ nie po to zrobiliśmy ten film, żeby komukolwiek było miło – powiedział Wojciech Marczewski.

Wśród gości premiery cyfrowej filmu "Dreszcze" znaleźli się: Wojciech Marczewski – reżyseria i scenariusz, Jerzy Zieliński – zdjęcia, Wiesław Saniewski - współpraca reżyserska, Andrzej Kowalczyk – scenografia, Anna Jekiełek-Ciesielska  - dekoracja wnętrz, Mariusz Kuczyński – dźwięk oraz Teresa Marczewska – odtwórczyni roli druhny przewodniczki.

Organizatorami premiery byli: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Kino Kultura oraz twórcy projektu KinoRP.

Premiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu "Dreszcze" odbyła się 17 lutego 2014 w warszawskim kinie Kultura, prowadzonym przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Paweł Zwoliński/ MK/ GW
Ostatnia aktualizacja:  19.02.2014
Zobacz również
fot. Kuźnia zdjęć
"Kamienie na szaniec" w stołecznej Kordegardzie
Polskie filmy już za miesiąc w Wilnie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll