PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  16.02.2014
16 lutego 2014 roku Kazimierz Kutz kończy 85 lat. Wybitny reżyser, twórca filmów o Polsce powojennej, o Śląsku, o kondycji współczesnych Polaków należy do najpopularniejszych twórców polskiego kina.
Zapytany przez Darka Kuźmę w wywiadzie dla portalu onet.pl o to, czy wróci do filmu, odpowiada stanowczo: - Nie, ja już dawno nie filmuję. Już po prostu tego nie robię. Jest taki moment w życiu, że człowiek ma ochotę pieprzyć to wszystko. Kino to już moja przeszłość. Rycerz musi wiedzieć, kiedy zejść z klaczy! Mamy nadzieję, że zmieni zdanie.

Kazimierz Kutz urodził się 16 lutego 1929 roku  w Szopienicach, obecnie dzielnicy Katowic. W 1955 roku ukończył studia na Wydziale Reżyserii szkoły filmowej w Łodzi. W 1954 został asystentem asystentem Andrzeja Wajdy przy filmie "Pokolenie", a w 1956 roku pracował jako drugi reżyser na planie "Kanału".

Zadebiutował w 1958 roku filmem "Krzyż Walecznych". Wśród jego wczesnych filmów należy wymienić takie tytuły, jak: "Nikt nie woła" (1960), "Ludzie z pociągu" (1961), "Tarpany" (1961) i "Milczenie" (1963). W 1964 roku wyreżyserował film muzyczny "Upał" z udziałem Kabaretu Starszych Panów, a dwa lata później "Ktokolwiek wie". Następny był „Skok" z Danielem Olbrychskim, Marianem Opanią i Małgorzatą Braunek.

 „Sól ziemi czarnej" z 1970 roku to pierwszy film ze słynnego śląskiego cyklu, który przeszedł do historii polskiej kinematografii. Za film opowiadający o II Powstaniu Śląskim z 1920 roku reżyser otrzymał za ten film wiele nagród, m.in. na festiwalu w Grenoble. Rok starsza "Perła w koronie" z Franciszkiem Pieczką, Olgierdem Łukaszewiczem i Janem Englertem to opowieść o miłości młodego górniczego małżeństwa, a jednocześnie historia walki polskich górników z niemieckimi właścicielami kopalni w latach 30. W 1979 roku powstały "Paciorki jednego różańca", którego akcja rozgrywa się pod koniec lat 70. Film w sposób symboliczny kończy śląską trylogię. Opowiada o końcu pewnego świata - osiedle starych domków górniczych ma zostać zburzone pod budowę nowych bloków. Emerytowany górnik Habryka zapowiada, że nie opuści swego domu. Stworzyłem sobie pewną wizję Polski, to taki artystyczny portret pewnego regionu – mówił w rozmowie z Darkiem Kuźmą dla portalu Onet.pl. - W gruncie rzeczy można powiedzieć, że jestem nowoczesnym folklorystą - podnoszę pewną część tego, co działo się przez wieki na Śląsku, do rangi sztuki. Moje filmy pokazują najnowszą historię Śląska, od momentu, kiedy przyłączył się do Polski. Są to opowieści okropne, no ale tak jest. To należy do obowiązków poważnego artysty.


Kazimierz Kutz, fot. A. Gojke

 Do najbardziej znanych filmów reżysera należą też takie tytuły, jak: "Na straży swej stać będę" (1983) - o II wojnie światowej, "Śmierć jak kromka chleba" (1994) - o pacyfikacji kopalni "Wujek", komedia "Pułkownik Kwiatkowski" (1995) - z akcją rozgrywającą się w 1945 roku i z Markiem Kondratem w roli głównej, oraz również mocno zakorzeniony w śląskiej kulturze "Zawrócony" (1995) . Jak przypomina portal gazeta.pl, w plebiscycie regionalnego dodatku do "Gazety Wyborczej" na najwybitniejszego Ślązaka XX wieku Kutz zajął trzecie miejsce - po Wojciechu Korfantym i Jerzym Ziętku, a pierwsze wśród żyjących. "Śląsk to moja religia" – powiedział w jednym z wywiadów.

 W 1997 rozpoczął trwającą do dziś karierę polityczną. Jest senatorem, był wicemarszałkiem Senatu V kadencji oraz posłem na Sejm VI kadencji. Jest jednym z założycieli Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Ola Salwa w tekście dla serwisu www.pisf.pl, pieczołowicie odtwarza niezwykle bogatą listę nagród artysty. Pierwszy laur otrzymał od Klubu Krytyki Filmowej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (za "Krzyż Walecznych"), którzy nagrodzą go jeszcze za "Zawróconego". "Ludzi z pociągu" doceniło jury na festiwalu w Locarno, "Sól ziemi czarnej" nagrodzono w Grenoble i Łagowie, "Perłę w koronie" m.in. w Łagowie, Panamie, Antwerpii i Mediolanie, "Paciorki jednego różańca" zaś w Karlowych Warach, Sao Paulo, a także w Gdańsku - film zdobył Grand Prix Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, czyli Złote Lwy. W 1994 w Gdyni Kutz otrzymał Wyróżnienie Jury oraz nagrodę prezydenta miasta za "Śmierć jak kromka chleba". Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (w 1971), Złotym Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" (2005), otrzymał także Platynowe Lwy na Festiwalu w Gdyni (2009) oraz liczne wyróżnienia za całokształt twórczości. Kutz został także wyróżniony honorowym obywatelstwem Katowic.


WRÓB
sfp.org.pl, gazeta.pl, onet.pl, pisf.pl
Ostatnia aktualizacja:  17.02.2014
Zobacz również
fot. A. Gojke
Forum Prawa Autorskiego. Europa na straży prawa? (cz. II)
KRRiT: widzowie mają kłopot z zasięgiem telewizji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll