PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Talent i szczęście. Niby banalne, ale bez nich nie powstałby pewnie żaden dobry film. Młody twórca, nie zadebiutowałby, a rozpoczęty projekt mógłby nie znaleźć pomyślnego końca. Te dwa czynniki, tak istotne przecież w przemyśle kinematograficznym, sumują się w kolejnych branżowych programach realizowanych rokrocznie podczas festiwalu w Berlinie - Co-Production Market oraz Berlinale Talents.
W tym roku Co-Production Market odbył się już po raz 11. To trwające niespełna trzy dni wydarzenie gromadzi w Berlinie blisko 450 przedstawicieli branży z całego świata. Wśród nich producenci, agenci sprzedaży, dystrybutorzy oraz przedstawiciele instytucji zajmujących się finansowaniem projektów. Dyrektor Berlinale Dieter Kosslick nazywa nawet je ich domem. Istotne jest to, że Co-Production Market ma bardzo jasno określoną formułę. Każdego roku organizatorzy wybierają projekty (podczas tej edycji było ich 39), których opisy w formie katalogu trafiają do każdego zarejestrowanego uczestnika. Po zapoznaniu się z nimi decydują, z autorami których chcieliby się spotkać w Berlinie podczas 30-minutowych spotkań indywidualnych. Tym sposobem po przyjeździe na festiwal każdy z uczestników otrzymuje indywidualną rozpiskę spotkań.   

  Wśród wyselekcjonowanych propozycji znalazł się najnowszy projekt Tomasza Wasilewskiego - „Zjednoczone Stany Miłości”. On akurat, obok dwóch innych, trafił do Berlina przez Rotterdam. Wszystko za sprawą inicjatywy „Rotterdam-Berlinale Express", w ramach której projekty prezentowane podczas CineMart na holenderskim festiwalu trafiają również na Berlinale. Z Co-Production Market wiąże się zresztą jeszcze jeden polski trop. Przed dwoma laty zaprezentowany został tam projekt autorstwa Anny Kazejak i Magnusa von Horna. Jak wspomina reżyserka, przyjęty został bardzo entuzjastycznie, ciesząc się sporym zainteresowaniem. Historia znalazła swój pomyślny finał, a "Obietnica" jako polsko-duńska koprodukcja wyświetlana była w sekcji „Generation” tegorocznej edycji Berlinale.
 
Tomasz Wasilewski, fot. Tomasz Tyndyk

Po raz 14. natomiast przy festiwalu odbyły się warsztaty Berlinale Talents (znane wcześniej pod nazwą Talent Campus). Organizowane są przede wszystkim z myślą o - jak przekonują organizatorzy - kolejnym pokoleniu filmowców. Od młodych reżyserów, aktorów, scenarzystów po osoby aspirujące do pracy w dystrybucji, a nawet dziennikarstwie filmowym. Berlinale Talents to rodzaj forum wymiany doświadczeń, pomysłów, nawiązywania pierwszych międzynarodowych branżowych kontaktów. Wśród wydarzeń warto zwrócić uwagę na szereg spotkań z ekspertami z całego świata. Ciekawym przeżyciem było z pewnością spotkanie z członkami tegorocznego jury (Michelem Gondrym, Gretą Gerwig oraz Jamesem Schamusem), którzy opowiadali o tym, jak istotne są dla filmu pierwsze sceny. W trwających sześć dni warsztatach udział wzięły cztery Polki: producentka Aleksandra Wojtaszek, dziennikarka filmowa Ewa Wildner oraz reżyserki Justyna Tafel i Magdalena Szymków

Kuba Armata
Kuba Armata
www.sfp.org.pl
Ostatnia aktualizacja:  17.02.2014
Zobacz również
fot. berlinale.de
Dzień świstaka czyli o życiu w więzieniu
Off Plus Camera szuka wolontariuszy!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll