PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  14.02.2014
13 lutego 2014 roku w Warszawie zmarł znany reżyser, scenarzysta, aktor oraz znakomity pedagog. Wychowawca wielu pokoleń polskich filmowców. Miał 78 lat.
Edward Żebrowski (właśc. Edward Bernstein) w 1965 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną i Filmową w Łodzi (obecna Szkoła Filmowa).  Jako reżyser zadebiutował w roku 1970 telewizyjnym filmem "Szansa". W sumie nakręcił siedem filmów fabularnych. Wśród nich przede wszystkim: "Ocalenie", "Szpital Przemienienia" i "W biały dzień". W swoim dorobku artystycznym ma również dwa dokumenty ("Maraton", "Skok"). Był też współautorem scenariuszy do kilku filmów Krzysztofa Zanussiego ("Twarzą w twarz", "Zaliczenia", "Góry o zmierzchu" i "Za ścianą"). Zagrał także w trzech innych jego dziełach ("Iluminacja", "Constans", "Rewizyta"). Napisał również scenariusz do "Pasji", którą wyreżyserował Stanisław Różewicz.


Stanisław Latałło i Edward Żebrowski w filmie "Iluminacja". Fot. SF Tor.

W latach 1979-1984 i 1989-1991 wykładał na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a gościnnie również na uczelniach zagranicznych w Berlinie Zachodnim, Kopenhadze i Brnie.  W ostatnich latach był zawodowo związany z Mistrzowską Szkołą Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W latach 1981-1984 był również prezesem Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Był także członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

- Edward był człowiekiem, o którym opowiada się dzieciom, że tacy ludzie kiedyś byli. Był nie tylko fantastycznym reżyserem, scenarzystą, niebywale wymagającym, ale i zaprzyjaźnionym ze studentami wykładowcą, ale przede wszystkim był mądrym człowiekiem - wspomina wybitnego twórcę Wojciech Marczewski w rozmowie z Polską Agencją Prasową. - Był najmądrzejszy z nas wszystkich. Żartując mówiłem, że jest naszym rebe. Był to człowiek, do którego przychodziliśmy, żeby się poradzić. Był wielką osobowością. Autorytetem w sprawach artystycznych, ale i moralnych. Myślę, że bardzo wielu ludzi, jego przyjaciół, twórców, studentów bardzo dużo mu zawdzięcza.


MZ
SFP, PAP
Ostatnia aktualizacja:  16.02.2014
Zobacz również
[wideo] Making of z "Kamieni na szaniec"
Nowe seriale i polskie dokumenty w telewizji publicznej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll