PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W najnowszym filmie Roberta Glińskiego młody aktor wciela się w postać legendarnego "Zośki", czyli Tadeusza Zawadzkiego.
– Myślę, że z "Zośką" łączy mnie pewien rodzaj samotności – opowiada o pracy nad rolą Marcel Sabat, który jest absolwentem łódzkiej Filmówki. – Postać odgrywałem jednak filtrując je przez moje "ja" - emocje charakter i osobowość – dodaje młody aktor. To charakterystyczne poczucie samotności to klucz do zrozumienia granej przez niego postaci. - Zawsze raczej byłem sam. W szkole nie miałem kolegów, bliskich przyjaciół, przyjaźniłem się z wieloma, lecz właściwie z żadnym do końca szkoły nie związałem się silnymi więzami koleżeństwa - pisał w swoich wspomnieniach Tadeusz Zawadzki.

W filmie "Kamienie na szaniec" nie zobaczymy pomnikowych bohaterów i herosów bez skazy, których znamy z powieści Aleksandra Kamińskiego. Reżyser Robert Gliński postawił sobie za cel pokazanie prawdziwych ludzi, ze wszystkimi odcieniami ich emocji i motywacji. Zośka stojący tuż obok nas okazuje się być zwykłym nastolatkiem na progu dorosłości,  którego niezwykłe okoliczności zmusiły do podejmowania dramatycznych wyborów. – Ci młodzi chłopcy niczym się nie różnili od nam współczesnych. Pomimo tego że walczyli, to spotykali się z dziewczynami, żartowali, śmiali się. Nasz film ma przedstawić tych chłopaków od normalnej strony – mówi aktor. Lawirujący między życiem a śmiercią, Zośka nie wydaje się oczywistym materiałem na bohatera narodowego, co jednak czyni z niego dużo ciekawszego bohatera filmowego. – Nasz film proponuje współczesne, filmowe spojrzenie na tę opowieść. Dąży do odbrązowienia pomników. Stara się odnaleźć autentyzm w swoich bohaterach wykorzystując wizualną siłę kina – podsumowuje swoje dzieło reżyser.


Marcel Sabat jako Tadeusz Zawadzki. Fot. Monolith Films.

Poza Marcelem Sabatem, w "Kamieniach na szaniec" zobaczymy innych utalentowanych aktorów młodego pokolenia tj. Tomasz Ziętek, który wcieli się w rolę Rudego; Kamil Szeptycki, który gra Alka. Partnerują im najwybitniejsi polscy aktorzy: Artur Żmijewski, Danuta Stenka, Andrzej Chyra, Krzysztof Globisz,  Marian Dziędziel, Anna Dereszowska, Wojciech Zieliński oraz Olgierd Łukaszewicz.

MZ
Monolith Films
Ostatnia aktualizacja:  23.01.2014
Zobacz również
fot. Monolith Films
Pokaz filmu "Portrecista" Ireneusza Dobrowolskiego
Nakręć 120-sekundowy film i wygraj
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll