PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Prezentujemy zwiastun najnowszego filmu Roberta Glińskiego. W rolach głównych występują: Marcel Sabat, Tomasz Ziętek i Kamil Szeptycki.

Marcel Sabat, Tomasz Ziętek i Kamil Szeptycki to młodzi i uzdolnieni absolwenci polskich szkół teatralnych.  Aktorzy zagrali trójkę harcerzy - Tadeusza Zawadzkiego „Zośkę”, Jana Bytnara „Rudego” i Aleksandra Dawidowskiego „Alka”.
Pochodzący z Kielc Marcel Sabat ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Na wielkim ekranie zadebiutował w 2011 roku w epizodycznej roli w filmie "Nieulotne" Jacka Borcucha. W tym roku zobaczymy go również w roli amanta Katarzyny Maciąg w filmie "Facet (nie)potrzebny od zaraz". Występuje również w teatrze. W 2013 roku otrzymał nagrodę Opus Film za rolę Marka w spektaklu „Shopping and fucking” na 31. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Rola w filmie Roberta Glińskiego to dla niego ogromne wyzwanie i odpowiedzialność. Jak sam przyznaje, podczas pracy na planie odkrył kilka cech, które współdzieli ze swoim bohaterem. – Myślę, że z Zośką łączy mnie pewien rodzaj samotności– opowiada Marcel. – Postać odgrywałem jednak filtrując je przez moje „ja” – emocje, charakter i osobowość – dodaje.Marcel Sabat. Fot. Filip Żołyński.

 
 

Tomasz Ziętek, który w filmie wcielił się w rolę Rudego, to absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Aktorsko związany jest z Nowym Teatrem w Słupsku, gdzie w 2005 roku występował w spektaklu „Betlejem polskie”. Podczas realizacji Kamieni na szaniec został okrzyknięty polskim Jamesem Deanem. Z Rudym łączy go wrażliwość oraz poczucie humoru. – Jan Bytnar był człowiekiem pozbawionym naskórka, dzięki czemu chłonął wszystkie emocje. Zarówno rzeczy piękne, jak i te złe, dotykały go w bardzo osobisty sposób – opowiada Ziętek.


 

Kamil Szeptycki, na co dzień uczący się w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu, wcielił się w rolę Alka. Z harcerzem z powieści Aleksandra Kamińskiego łączy go żarliwość i młodzieńcza chęć życia. To właśnie te cechy przekonały podobno reżysera, Roberta Glińskiego, do wyboru aktora. Kamil bardzo skrupulatnie przygotował się do swojej roli. Poza zapoznaniem się z historycznymi dokumentami i listami z minionej epoki, przez wiele miesięcy próbował „wejść w skórę Alka”. Starając się zrozumieć swoją postać, chodził w te same miejsca, w których 60 lat temu przebywał młody Aleksander Dawidowski. Podczas jednej z takich wypraw, Robert Gliński zabrał go na Powązki, gdzie znajduje się autentyczny grób Aleksandra Dawidowskiego. – Kamil stanął wtedy nad „swoim” grobem i bardzo się wzruszył – opowiada reżyser. – Wszyscy chłopcy niezwykle utożsamili się ze swoimi postaciami. Było to bardzo ważne dla filmu, ponieważ poczuli, że grają prawdę – dodaje Gliński.

  

Również Paweł Edelman ("Pianista", "Katyń", "Pokłosie", "Wenus w futrze"), odpowiadający za zdjęcia do "Kamieni na szaniec" wysoko ocenił współpracę z Marcelem Sabatem, Tomaszem Ziętkiem i Kamilem Szeptyckim. Aktorzy grający główne postacie w filmie to fantastyczni młodzi ludzie, którzy zdawali sobie sprawę z wagi przedsięwzięcia oraz szansy, przed którą stoją. Dzięki temu, dali nam najlepsze emocje, jakimi dysponowali – opowiada operator. Współpraca z nimi była bardzo udana i osobiście, będę ją wspominał znakomicie.


MZ
Monolith Films
Ostatnia aktualizacja:  20.01.2014
Zobacz również
fot. Monolith
[wideo] "Spotkania" i "Benek blues" w "Rejsie z dokumentem"s z dokumentem"mentem"su z dokumentem"
Mazowiecki Fundusz Filmowy zaprasza
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2019
Scroll