PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
- Nadal pracujemy nad założeniami do ustawy audiowizualnej. Nie zapadła jeszcze żadna decyzja w tej sprawie - podkreślił Bogdan Zdrojewski.
Resortowe prace nad projektem tzw. ustawy audiowizualnej wciąż trwają. - Nie zamierzam wprowadzać kolejnego podatku. Zastąpimy obowiązujący teraz abonament radiowo-telewizyjny inną opłatą. Obecnie doprecyzowujemy szczegóły tego rozwiązania, które mają służyć m.in. efektywniejszej ściągalności tychże opłat - zapowiedział Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Nie chciał jednak zdradzić, kiedy ww. ustawa mogłaby wejść w życie. Podkreślił równocześnie, że opłata za posiadanie odbiorników telewizyjnych i radiowych jest obligatoryjna. - Jeżeli Polacy przestaną ją płacić, w pierwszej kolejności będziemy zmuszeni zlikwidować Polskie Radio, a następnie wszystkie ośrodki regionalne TVP - ostrzegł minister. Przyznając równocześnie, że istnienie mediów publicznych to jeden z fundamentów bezpieczeństwa państwa. - Każdy cywilizowany kraj, taki jak Polska, musi mieć publiczne radio i publiczną telewizję. Na to muszą pójść pieniądze obywateli. Tym bardziej, że ogromna ilość Polaków codziennie słucha tych mediów. Te pieniądze są również potrzebne na realizację misji publicznej - dodała Elżbieta Bieńkowska, wicepremier w rządzie Donalda Tuska.

Podczas konferencji, która 17 stycznia 2014 roku odbyła się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, szef resortu kultury mówił również sporo o kilkudziesięciu inwestycjach, których budowa zakończy się jeszcze w tym roku, a ich łączna wartość sięga 1,5 mld zł (w 2013 roku projekty inwestycyjne o wartości 1,2 mld zł). Dotyczy to m.in. Instytutu Audiowizualnego. W 2014 roku ma również zostać sfinalizowany  projekt "Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej" (wartość 19,2 mln zł). Mają też zostać zabezpieczone magnetycznie materiały dźwiękowe do polskich fabuł z lat 1950-1965 (250 tytułów filmowych) oraz zdigitalizowane  ok. 15-16 tys. negatywów z lat 1952-1960, obejmujących  kolekcje fotograficzne m.in. Jerzego Troszczyńskiego, Romana Sumika, Tadeusza Kubiaka i Krzysztofa Fusa.

Bogdan Zdrojewski z optymizmem patrzy również na polską kinematografię. - Jesteśmy jedynym krajem w Europie, w którym w ciągu ostatnich 6 lat siedmiokrotnie wzrosła liczba widzów oglądających polskie filmy. Ten trend jest stały - przyznał z zadowoleniem minister kultury. - Cieszy milionowa widownia na takich filmach jak "Drogówka" czy "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Wysoko oceniana jest również "Ida" i "Papusza" - podkreślił Bogdan Zdrojewski, zauważając równocześnie z satysfakcją, że filmy robią dziś w naszym kraju przedstawiciele wszystkich pokoleń, od 30-latków po 70-latków. - Od Jana Komasy po wielkich mistrzów tj. Agnieszka Holland, Andrzej Wajda czy też Krzysztof Zanussi.  Nie gorzej - według niego - zapowiada się również rok 2014. W nadchodzących miesiącach swoje premiery będzie miało m.in. "Miasto44" Jana Komasy, "Obywatel" Jerzego Stuhra i kilka innych świetnie zapowiadających się filmów. Szef resortu kultury zachwalał też "polską szkołę operatorów filmowych" oraz organizację różnorodnych imprez dla profesjonalistów tj. warsztaty dla dźwiękowców na "Transatlantyku" Jana A. P. Kaczmarka. - Mam również nadzieję, że jednymi z największych beneficjentów unijnych pieniędzy z unijnej perspektywy finansowej na lata 2014-2020 będą takie uczelnie jak Wydział Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach czy też Szkoła Filmowa w Łodzi, gdzie powstaje Wydział Nowych Mediów - dodał minister.
 
Wraz z początkiem 2014 roku urzędnicy ministerstwa kultury rozpoczęli także prace, które mają doprowadzić do zmian w funkcjonowaniu systemu pomocowego dla twórców znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. - Ta reforma ma zaowocować wielokrotnym zwiększeniem środków finansowych przeznaczanych na ten cel - zapowiedział minister Zdrojewski.


 
Marcin Zawiśliński
SFP
Ostatnia aktualizacja:  20.01.2014
Zobacz również
fot. www.mkidn.gov.pl
Rozmowa z Wojtkiem Smarzowskim
Drugi etap ScripTeast zakończony
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll