PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Esej autobiograficzny Kazimierza Karabasza i wspomnienie artystów związanych z klubem studenckim "Stodoła" to tematy filmów, które zostaną zaprezentowane podczas najbliższej edycji „Rejsu z dokumentem”. Organizatorem cyklu "Rejs z dokumentem" jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Wyświetlane dokumenty pochodzą z kolekcji TopDocFilm.

W czwartki, zawsze o godz. 17.00, w warszawskim kinie Kultura (sala Rejs) będą prezentowane najlepsze polskie dokumenty zrealizowane przez mistrzów tego gatunku. Pokazy filmów, których twórcami są m.in. Wojciech Staroń, Piotr Morawski, Kazimierz Karabasz czy Irena Kamieńska, będą poprzedzone projekcjami historycznych wydań Polskiej Kroniki Filmowej.
 
Bilety na pokazy: 5 zł

 

Więcej informacji:
http://www.kinokultura.pl/
www.facebook.com/RejsZDokumentem

 

Patronami medialnymi cyklu „Rejs z dokumentem” są: „Qadrans qltury” TVP Warszawa, Radio Kampus i Serwis Internetowy SFP

 

"Rejs z dokumentem"

23 stycznia 2014, 17.00 – Sztuka dokumentu
Kino Kultura, Sala Rejs

 

1.    Polska Kronika Filmowa
2.    „Spotkania”, reż. Kazimierz Karabasz
3.    „Benek blues”, reż. Katarzyna Maciejko-Kowalczyk

 

„Spotkania”, fot. topdocfilm

 

„Spotkania” - to dokumentalny esej autobiograficzny twórcy polskiej szkoły filmu dokumentalnego. Autor, ale także i Narrator wprowadza nas w najbardziej intymne strefy swojej twórczości. Narodziny pomysłu, warsztat, inspiracje, rzetelność w przekazywaniu treści. Pamięć. Obraz jako najważniejszy środek wyrazu sztuki filmowej. Człowiek. Znikająca gdzieś w oddali sylwetka przechodnia. O czym myśli w tym momencie? Dokąd zmierza? Kim jest? Co można by o Nim opowiedzieć? Jak? Te i im podobne pytania zadawane przez Narratora przybliżają nas do granic, ale też i możliwości sztuki filmu dokumentalnego. Istotna rolę w tym filmie odgrywają także ważne postacie Jego życia. Malarz Jerzy Mierzejewski, operator wielu Jego filmów Stanisław Niedbalski, czy Przyjaciel z Wytwórni Filmowej reżyser Jan Łomnicki. Wspomnienia z przeszłości i teraźniejsze zmagania jakże wyraziście i precyzyjnie pokazane w pracowni malarskiej Profesora i Wielkiego Nauczyciela całych pokoleń polskich filmowców. Obraz. Dobór właściwych środków wyrazu. Malarstwo i Dokument. Mistrz i Uczeń. Wzajemny szacunek. Ważna jest świadomość, warsztat i znaczenie – powie w pewnym momencie Profesor Mierzejewski. Musze wiedzieć najpierw co maluję. Człowiek… znikająca gdzieś w oddali sylwetka przechodnia. Kim jest? Wiele bym dał, by móc o Nim opowiedzieć, powie przeglądając pożółkłe fotografie Kazimierz Karabasz. Niezwykły film. Dzieło Mistrza. Filmowe abecadło polskiej szkoły dokumentu.

 

„Benek blues”, fot. topdocfilm

 

„Benek blues” - Śpieszmy się kochać ludzi… tak szybko odchodzą. Nie ma już wśród nas Bena, nie ma Kasi Maciejko, gdzieś w myślach brzmi tylko melodia bluesa w wykonaniu przyjaciół Bena i Kasi ze studenckiego klubu „Stodoła”. Bernard Ben Dobrowolski, fotografik, rozpoznawalny niegdyś w kręgu bywalców warszawskiej „Stodoły” i Jego Ojciec Dominik, były zakonnik, to bohaterowie filmu Katarzyny Maciejko-Kowalczyk, wybitnej reżyserki, montażystki filmowej, ale też pełnego pasji artysty fotografika, związanej w latach siedemdziesiątych z grupą warszawskich fotografików skupionych wokół tego studenckiego klubu. Od czasu ich pierwszego spotkania minęły lata. Film „Benek blues”, to obraz zupełnie wyjątkowy. Bohaterowie filmu, ojciec i syn nie opuszczają już swojego mieszkania. Ben od ponad dwudziestu lat jest sparaliżowany, a jego ojciec, po wylewie z trudem i mozołem porusza się w ciasnej przestrzeni małego pokoju podtrzymywany w tych staraniach przez syna. Nam pozostaje dodać, że na sukcesie i wymowie filmu zaważyły również zdjęcia Jacka Petryckiego w mistrzowski, ale i równocześnie bardzo subtelny sposób operującego kamerą oraz blues autorstwa przyjaciół Bena i Kasi Ryszarda Zawistowskiego i Wiktora Zydronia. „Benek blues”, jeszcze nam w myślach brzmi ta melodia, kadry, obrazy, blues.

Marcin Zawiśliński/ GW/ SF
SFP/TopDocFilm
Ostatnia aktualizacja:  17.01.2014
Zobacz również
fot. topdocfilm
Drugi etap ScripTeast zakończony
"Joanna" najlepszym dokumentem w Los Angeles
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll