PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  2.01.2014
Łódź Film Commission podsumowała rok 2013. Statystycznie, codziennie w Łodzi odbywały się zdjęcia filmowe wspierane przez komisję! Miasto pozyskało środki unijne na realizację programu „Łódzkie Przyjazne Filmowcom”.
Łódź Film Commission to specjalna jednostka Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi powołana do współpracy z filmowcami. W mijającym roku wsparła około 25 projektów, z czego trzy to koprodukcje międzynarodowe, dziewięć to filmy fabularne,  pięć – dokumentalne. Wśród wspartych w różny sposób projektów znajdują się także teledyski, programy telewizyjne, reklamy komercyjne i społeczne. Łódź Film Commission pracowała przy projektach, których liczba dni zdjęciowych wyniosła 417. To dużo lepszy wynik niż w minionych latach, dla porównania w 2012 roku było to 288 dni zdjęciowych, a w 2011 - 150 dni.



Za największy łódzki sukces komisja uważa „Idę” Pawła Pawlikowskiego. Utrzymany w czarno-białej konwencji, z unikalnymi zdjęciami Ryszarda Lenczewskiego i Łukasza Żala oraz wspaniałymi kreacjami aktorskimi Agaty Kuleszy i Agaty Trzebuchowskiej, film jest dystrybuowany w przeszło 35 państwach.

Na ulicy Włókienniczej oraz w Widzewskiej Manufakturze powstawały zdjęcia do filmu o Powstaniu Warszawskim „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy. Łódzkie wnętrza i plenery takie jak Park Klepacza, ul. Popioły lub Rynek Staromiejski wybrał również Jerzy Stuhr do swojego najnowszego filmu "Obywatel". Grzegorz Królikiewicz ukończył zdjęcia do produkcji "Sąsiady", którą kręcono przy ul. Ogrodowej.

W Łodzi powstają również kolejne odcinki serii animowanych: w studiu Se-Ma-For  „Parauszek i przyjaciele” oraz „Pamiętnik Florki” - w  Anima-polu. „Parauszka” dzieci mogą oglądać na antenie kanału MiniMini+ HD, „Pamiętnik Florki” - już wkrótce również będzie miał dystrybucję telewizyjną.

W toku są zdjęcia do kolejnej, piątej już, serii „Komisarz Alex”. Latem w łódzkich plenerach i Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych powstawał nowy talent show „Projektanci na start”, realizowany dla telewizji Fox Life.


"Parauszek i przyjaciele", fot. Se-Ma-For

Łódź Film Commission podsumowanie 2013Produkcje dofinansowane z Łódzkiego Funduszu Filmowego zostawiły w Łodzi i w regionie ponad 5 milionów złotych! W  ramach  Funduszu miasto finansowo wsparło dwa filmy dokumentalne, dwa animowane, cztery  fabularne. W Wajda Studio powstaje dokument Moniki Pawluczuk „Uwierzcie w koniec świata”, natomiast w Studiu  Filmowym Everest - „Na żywo” w reżyserii Andrzeja Papuzińskiego. Dwie wsparte animacje to produkcja Szkoły Filmowej „A Łódź i tak zostanie” w reżyserii Marcina Podolca i  „Trzej królowie” w reżyserii Anny Błaszczyk, wyprodukowany w studiu WJT Wojciech Leszczyński.

Filmy fabularne, które skorzystały ze wsparcia ŁFF to: „Małe stłuczki” w reżyserii Ireneusza Grzyba i Aleksandry Gowin (Koi Studio), „Sąsiady”  Grzegorza Królikiewicza (Studio Filmowe KADR), "Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy (Akson Studio) i „Ida”  Pawła Pawlikowskiego (Opus Film.


"Marynarz w Łodzi" , fot. Łódź Film Commission

W 2013 roku Łódź otrzymała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej (Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013) na projekt „Łódzkie Przyjazne Filmowcom”. Celem jest zwiększenie liczby produkcji audiowizualnych realizowanych w województwie łódzkim oraz rozwój branży filmowej poprzez rozbudowę oferty regionu o nowe lokacje, standaryzację i profesjonalizację obsługi ekip filmowych w całym regionie oraz szeroką krajową i międzynarodową promocję "Łódzkiego Przyjaznego Filmowcom". „Projekt pozwoli na rozszerzenie działalności Łódź Film Commission i nawiązanie bliższej współpracy z gminami całego województwa łódzkiego. Zostanie utworzona sieć kontaktów w regionie, baza lokalizacji zdjęciowych będzie wzbogacona o nowe obiekty z miast i powiatów, a dzięki cyklowi szkoleń dla przedstawicieli gmin współpracujących z Łodzią, ekipy filmowe będą obsługiwane według jednolitych standardów”, pisze  w komunikacie prasowym ŁFC. Projekt „Łódzkie Przyjazne Filmowcom” obejmuje również przygotowanie materiałów promocyjnych dla producentów i działania marketingowe podczas festiwali filmowych, przygotowanie tzw. „location tour” dla przedstawicieli branży oraz cykl nieodpłatnych projekcji filmów współfinansowanych ze środków Łódzkiego Funduszu Filmowego w wybranych kinach w województwie łódzkim. Projekt będzie realizowany do 2015 roku.


"Miasto 44" , Łódź Film Commission


Na górze:  Na planie filmu "Obywatel", Sonia Bohosiewicz i Maciej Stuhr,
Łódź Film Commission
 














WRÓB
ŁFC
Ostatnia aktualizacja:  2.01.2014
Zobacz również
Do kina na "Imagine" - w Niemczech!
Polacy a Eurimages. Co wiemy o Funduszu Rady Europy?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll