PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Nagrody na prestiżowych festiwalach, słowa uznania, dyplomy i honory – tak można podsumować grudniowe sukcesy polskich dokumentalistów, skrupulatnie odnotowane przez portal Polishdocs.pl
Film Marcina Bortkiewicza "Lewa połowa twarzy" został nagrodzony na zakończonym w 7 grudnia 2013 roku 54. festiwalu dei Popoli. Film doceniło jury studenckie, przyznając mu nagrodę florenckiego uniwersytetu Syracuse.

Jak dowiedzieć się można z uzasadnienia werdyktu, jury studenckie przyznało nagrodę za “doskonałą pracę kamery i montaż” oraz „aby wesprzeć niezwykle oryginalny projekt fotograficzny, który, poprzez wiele indywidualnych relacji, przygląda się czasowi, przemijaniu i samotności”.

"Lewa połowa twarzy" opowiada o fotografie Leszku Krutulskim, który realizuje ciekawy projekt artystyczny. Jeździ po całej Polsce i zaprasza wszystkich (bez względu na wiek, rasę, narodowość, wyznanie, poglądy, czy orientację seksualną) do przygotowanego naprędce studia fotograficznego. Tym, którzy się zgodzą wykonuje zdjęcie lewej połowy twarzy. Prawą połowę sfotografuje dopiero za dziesięć lat.

Przypomnijmy, że ostatni film Bortkiewicza, „Portret z pamięci”, zrealizowany w Studiu Munka przy SFP, był  prezentowany na licznych festiwalach na świecie, m.in. na MFF w Cannes.

 
Życie stylem dowolnym. fot.  Studio Munka

Dokument Adama Palenty  „Życie stylem dowolnym” otrzymał 8 grudnia nagrodę podczas 31. edycji festiwalu filmów sportowych FICTS FEST Milano. Festiwal FICTS FEST Milano należy do międzynarodowego stowarzyszenia festiwali sportowych FICTS akredytowanych przez komitet olimpijski (IOC). FICTS zrzesza 108 krajów gdzie przez film i telewizję rozpowszechniane są wartości olimpijskie. Udział we włoskim festiwalu umożliwiła filmowi Palenty nagroda dla najlepszego filmu krótkometrażowego, którą dokument zdobył podczas kwietniowego festiwalu sportowego w Barcelonie.   "Życie stylem dowolnym" Palenty otrzymało specjalne wyróżnienie w kategorii „Sport i społeczeństo – wartości sportowe”.

W filmie Palenty oko kamery przygląda się zawodnikom startującym w Mistrzostwach Świata Osób Niepełnosprawnych w pływaniu. Zawodnicy rywalizują przede wszystkim z własnymi słabościami... Jak przypomina portal polishdocs.pl, to już szesnasty festiwal i trzecia nagroda dla najnowszego dokumentu Adama Palenty, który do tej pory był pokazywany na festiwalach m.in. w Portugalii, Kanadzie, Meksyku czy Francji. Film powstał w ramach programu Pierwszy Dokument Studia Munka SFP.


"Abu Haraz", fot. materiały producenta

17 grudnia w Teheranie zakończył się Festiwal Filmów Dokumentalnych „Cinema Vérite”. Zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych został w tym roku wyreżyserowany przez Macieja Drygasa film "Abu Haraz". Jurorzy docenili również film Pawła Łozińskiego „Ojciec i syn”, przyznając mu Nagrodę Specjalną Jury.

"Abu Haraz" to film o mieszkańcach małej wioski położonej pośród pustyń północnego Sudanu. Budowa potężnej tamy na Nilu koliduje z odwiecznym, naturalnym rytmem życia miejscowej ludności. Twórcy filmu spędzili wiele lat z mieszkańcami Abu Haraz, obserwując ich usilne próby odwrócenia biegu historii. Tytułowymi bohaterami filmu „Ojciec i syn” są Marcel i Paweł Łozińscy, którzy wyruszają samochodem w podróż po Europie. Dla ojca jest to powrót do miejsca urodzenia, dla syna – próba rozliczenia wspólnej przeszłości. Obaj próbują zarejestrować kamerą ten trudny dialog.


"Ojciec i syn", fot. PISF /materiały promocyjne

Gratulujemy Laureatom i życzymy polskim Twórcom wielu wspaniałych sukcesów w  2014 roku!

U góry:  "Lewa połowa twarzy", fot. mat. promocyjne
WRÓB
polishdocs.pl
Ostatnia aktualizacja:  31.12.2013
Zobacz również
Jak zdobyć widza?
2013 - (r)ewolucja w telewizji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll