PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  29.12.2013
29 grudnia 2013 roku zmarł Wojciech Kilar, jeden z najsłynniejszych polskich kompozytorów. Tworzył muzykę klasyczną i filmową, która przyniosła mu największą sławę. W jego dorobku znajdują się, między innymi, utwory kameralne, fortepianowe, wokalno-instrumentalne,muzyka radiowa, telewizyjna i teatralna.
Był znany na całym świecie, głównie za sprawą wybitnej muzyki filmowej, którą skomponował do ponad 130 produkcji. Współpracował m.in. z Jane Campion, Francisem Fordem Coppolą, Romanem Polańskim, Andrzejem Wajdą i Krzysztofem Kieślowskim.

Urodził się 17 lipca 1932 roku we Lwowie. W 1955 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Katowicach. Karierę rozpoczął w końcu lat 50., biorąc udział w pierwszych edycjach festiwalu muzyki współczesnej „Warszawska Jesień”. Od początku lat 60. współtworzył nową polską szkołę awangardową wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Mikołajem Góreckim. W połowie lat 70. zaczął nawiązywać do tradycji, szukał inspiracji ludowej i religijnej. Wtedy właśnie, w 1974 roku, powstał jeden z jego najsłynniejszych utworów - poemat symfoniczny "Krzesany". Ma też w dorobku wiele powszechnie znanych popularnych utworów, jak np. piosenka "W stepie szerokim" z serialu "Przygody pana Michała", do którego skomponował muzykę.  Przez wiele lat współpracował z Krzysztofem Zanussim, Kazimierzem Kutzem i Andrzejem Wajdą – w ich filmach słychać najbardziej rozpoznawalne motywy w historii polskiej muzyki filmowej. Napisał muzykę m.in. do  "Rejsu", „Samych swoich” oraz do "Pana Tadeusza", gdzie motywem przewodnim jest słynny polonez,  a także niezwykłą ścieżkę muzyczną do „Bilansu kwartalnego”.


Wojciech Kilar, fot. AKPA

W 1992 roku Wojciech Kilar zaczął współpracę z twórcami z Hollywood. Francis Ford Coppola zaproponował mu wówczas napisanie muzyki do filmu "Dracula". Ścieżka dźwiękowa Kilara odniosła wielki sukces, czego dowodem jest Nagroda Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Producentów ASCAP Award 1992 w Los Angeles oraz nagroda Best Score Composer for a 1992 Horror Film w San Francisco. W 1995 roku, Kilar stworzył muzykę do filmu Romana Polańskiego "Śmierć i dziewczyna". Rok później skomponował ścieżkę dźwiękową do filmu "Portret damy" w reżyserii Jane Campion. W 1999 roku po raz kolejny współpracował z Romanem Polańskim, tworząc ścieżkę do horroru "Dziewiąte wrota", a następnie, w 2002 roku, do „Pianisty”. Jego muzykę można również usłyszeć w wielu innych filmach, np. "Ziemia obiecana",   „Śmierć jak kromka chleba”, "Sól ziemi czarnej", „Smuga cienia”, „Salto”, "Trędowata", „Rodzina Połanieckich”, "Przypadek , "Miasto aniołów" czy „Truman Show".

Otrzymał dziesiątki prestiżowych nagród i odznaczeń, wśród których należy podkreślić nagrody BAFTA i Cezar za muzykę do "Pianisty" oraz laury na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych m.in. za "Bilans kwartalny", "Ziemię obiecaną", "Spiralę" oraz Orła - Polską Nagrodę Filmową za "Pana Tadeusza", "Pianistę", "Persona non grata". W 2012 roku odebrał z rąk prezydenta Polski Order Orła Białego.  W ostatnich latach otrzymał Złote Berło, przyznawane przez Fundację Kultury Polskiej, Nagrodę Feniksa i Nagrodę imienia Lecha Kaczyńskiego. Wcześniej uhonorowano go między innymi nagrodą kompozytorską Fundacji imienia Lili Boulanger, Nagrodą Związku Kompozytorów Polskich, Fundacji imienia Alfreda Jurzykowskiego oraz Nagrody imienia Krzysztofa Kieślowskiego. Artysta był także doktorem honoris causa Uniwersytetu Opolskiego i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.


WRÓB
TVN 24, SFP
Ostatnia aktualizacja:  3.01.2014
Zobacz również
Zwis elegancki
Montaż jako przygoda
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll