PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Odtwórczyni roli Anny German i rosyjski reżyser otrzymali dyplomy ministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji za wybitne zasługi w dziele wzajemnego zbliżenia i porozumienia społeczeństw obu krajów.
Dyplomy Joannie Moro, odtwórczyni głównej roli w serialu telewizyjnym poświęconym Annie German - jako reprezentantce strony polskiej oraz Iwanowi Wyrypajewowi wręczyli szefowie MSZ Polski i Rosji: Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow.

Ławrow podkreślił, że Moro "oczarowała widzów rosyjskich swoją rolą naszej ukochanej w Rosji Anny German", a film z jej udziałem obejrzało ponad 22 mln widzów.

Wyraził też satysfakcję, że drugi dyplom przyznano rosyjskiemu dramaturgowi, "którego utwory są wystawiane w Rosji i w Polsce, i nie tylko". Szef rosyjskiego MSZ podkreślił, że "scenariusze Wyrypajewa są realizowane w filmie, ale też w osobistym sensie człowiek ten ucieleśnia nie tylko przyjaźń polsko-rosyjską, ale i polsko-rosyjską miłość.

Laudację na cześć obojga laureatów wygłosił szef polskiego MSZ. "Te dyplomy otrzymują osoby, które tworzą markę Rosja w Polsce i markę Polski w Rosji" - zaznaczył. Sikorski przypomniał, że Wyrypajew jest artystą wyjątkowo często nagradzanym i wystawianym w Polsce oraz laureatem Paszportów Polityki.

Podkreślił, że Polacy zawsze cenili rosyjską kulturę i sztukę przede wszystkim za odważne podejmowanie najważniejszych tematów. Wyrypajew - przekonywał Sikorski - poprzez sztukę pozwala Polakom "zrozumieć tajniki rosyjskiej duszy".

"Rok w Rosji w Polsce i rok Polski w Rosji, który zaplanowaliśmy na rok 2015 będzie świetną okazją do spotkań między polskimi i rosyjskimi artystami" - zaznaczył Sikorski.

Moro po rosyjsku podziękowała za przyznanie nagrody. Mówiła, że jest to dla niej wielki zaszczyt. "Tak naprawdę to Anna German rozpoczęła drogę wspólnego zrozumienia naszych narodów i ich zespalania" - podkreśliła aktorka. Wyraziła nadzieję, "że to film stanie się narzędziem tłumaczenia sobie wzajem naszej historii i kultury".

W imieniu nieobecnego na uroczystości Wyrypajewa dyplom odebrała jego żona, aktorka Karolina Gruszka. Mówiła, że Wyrypajew nie mógł odebrać nagrody, bo przeprowadza w Indiach wywiad z Dalajlamą. Odczytała jego list, w którym podkreślił, że jego życie i twórczość są w sposób nierozerwalny związane z Polską i Rosją.

Wyrypajew, jak napisał, jest przekonany, że problem komunikacji jest tu najbardziej istotny. "Dopóki nie nauczymy się nawiązywać ze sobą autentycznych, głębokich, twórczych stosunków, nie będziemy w stanie wprowadzić żadnych zmian na tej planecie. Najpierw wzajemne stosunki, a potem dopiero praca nad rozwiązywaniem poważnych światowych problemów, jak ekologia, polityka, choroby, głód i inne" - podkreślił artysta.

Ocenił też, że dialog nie powinien być budowany między politykami, a między ludźmi.

Joanna Moro, aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa, zasłynęła jako odtwórczyni tytułowej roli w serialu "Anna German". Polsko-rosyjska produkcja zdobyła wielką popularność w Rosji. W Polsce serial emitowany jest od lutego 2013 r. w TVP1.

Moro pochodzi z Wilna, mieszka i pracuje w Warszawie. Ma 29 lat. Aktorka ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie w 2007 r. Grała epizodyczne role w wielu polskich serialach, największe uznanie przyniósł jej serial o Annie German. Produkcja liczy 10 odcinków i opowiada historię legendy polskiej piosenki, która w latach 60. i 70. XX w. podbijała serca europejskiej publiczności. German otrzymała dziesiątki nagród na światowych festiwalach, nagrała kilkadziesiąt płyt. Śpiewała w siedmiu językach. Koncertowała m.in. w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii, Francji, Portugalii, Włoszech, na Węgrzech, w Mongolii, NRD, RFN, Czechosłowacji i ZSRR. W Rosji do dziś uważana jest za największą muzyczną legendę.

Dramaturg, reżyser i scenarzysta Iwan Wyrypajew urodził się w 1974 r. w Irkucku na Syberii, gdzie ukończył Wydział Aktorski Akademii Teatralnej. Studiował też reżyserię w Wyższej Szkole Teatralnej im. Szczukina w Moskwie. "Jak każdy człowiek czuję intuicyjną potrzebę zadawania pytań o istotę życia. Myślę, że moim zadaniem jako artysty i zadaniem sztuki w ogóle jest nieustawanie w tych poszukiwaniach" - podkreślał w jednym z wywiadów.

PZ
RP
Ostatnia aktualizacja:  20.12.2013
Zobacz również
Jak VOD zmienia filmowy świat?
Jeśli nie w Gdyni, to gdzie?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll