PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W ramach cyklu "Rejs z dokumentem" 5 grudnia w stołecznym kinie Kultura zostaną pokazane filmy Kamy Veymont i Ignacego Szczepańskiego. Zapraszamy!
"Hotel polski" w reżyserii Kamy Veymont to nieznana szerzej historia funkcjonowania Hotelu Polskiego na Długiej 29, który w latach 1943-44, po likwidacji warszawskiego getta, stał się ośrodkiem internowania dla Żydów ukrywających się po stronie aryjskiej.


Kadr z filmu "Pierwszy kosmonauta", fot. TopDocFilms


 
"Pierwszy kosmonauta" Ignacego Szczepańskiego to wstrząsająca o pierwszych ludziach, którzy przekroczyli granicę kosmosu. "Prekursorem" był anonimowy kupiec narodowości żydowskiej. Działo się to w Dachau, 19 lat przed lotem Jurija Gagarina. W lutym 1942 roku doktorzy medycyny lotniczej Zygmunt Rascher, Zygfryd Ruff i Wolfgang Romberg rozpoczęli trwające blisko rok badania nad zagadnieniem lotu na dużych wysokościach w obozie koncentracyjnym Dachau. W dostarczonej z Zakładu Badań Lotniczych z Berlina komorze ciśnień zamontowanej na samochodowej przyczepie symulowano wysokości 8, 10, 15, 18, i 21 kilometrów. Do eksperymentu wykorzystano ponad 200 więźniów, około 80 z nich straciło przy tym życie. W raporcie przygotowanym w lipcu 1942 roku dla Himmlera spisano prawa odkryte podczas pierwszych badań: "Krzepnienie krwi nie występuje jeszcze na wysokości 21 kilometrów", "W samolocie zaopatrzonym w kabinę ciśnieniową nie istnieje teoretycznie dla człowieka żadna granica w osiąganiu dowolnej wysokości wzniesień". Wyniki tych eksperymentów wykorzystane zostały po wojnie w publikacjach z dziedziny medycyny lotniczej i kosmicznej. Korzystał z nich prof. Hubertus Strughold, niemiecki uczony wywieziony w roku 1947 do USA, gdzie został współpracownikiem Ośrodka Medycznego Amerykańskich Sił Powietrznych, a potem Ośrodka Medycznego NASA. Strughold nigdy nie był w Dachau i nie oglądał przeprowadzanych tam eksperymentów, niemniej znał je z codziennych raportów Zygfryda Ruffa. Razem z Ruffem opublikował "Kompendium Medycyny Lotniczej", zawarty tam opis i fotografia komory ciśnień zamontowanej w samochodzie wskazują, że autorzy korzystali z raportów z Dachau. Także w "Aerospace Medicine" opublikowanej w USA w 1961 roku prof. Strughold pisze o szczególnej kabinie kosmicznej, w której ciśnienie jest sztucznie utrzymywane i wyrównywane od wewnątrz. "Ten typ kabiny, niezależnej od otaczającej atmosfery, nie zna ograniczeń wysokociśnieniowych. Daje nam ona zielone światło w kosmos".
Marcin Zawiślinski/ SF
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  12.12.2013
Zobacz również
Gloria Artis dla znanych aktorów
Zrekonstruowana Klasyka Polskiego Kina na DVD i Blu-Ray
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll