PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  29.11.2013
- Premierę filmu fabularnego o katastrofie smoleńskiej, który wyreżyseruje Antoni Krauze, przełożono z kwietnia na październik 2014 roku, natomiast główny okres zdjęciowy odbędzie się wiosną - poinformował producent Maciej Pawlicki.

Rzecznik Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Rafał Jankowski potwierdził, że do PISF wpłynął wniosek producentów filmu "Smoleńsk" o dofinansowanie go przez Instytut.


"Smoleńsk", fot. YouTube.pl.

- Wszystkie ubiegające się o dofinansowanie wnioski złożone przez producentów przechodzą ocenę formalną: czy zostały złożone poprawnie i zgodnie z obowiązującymi wszystkich wnioskodawców regulacjami w Programie Operacyjnym Produkcja Filmowa. Następnie projekty trafiają do oceny wybranej trzyosobowej komisji eksperckiej pierwszego etapu, którą wnioskodawca może wskazać we wniosku. Instytut rozpatruje wnioski w terminie 90 dni, licząc od daty ostatniego dnia naboru w danej sesji - wyjaśnił rzecznik PISF.

Ewa Dałkowska w roli Marii Kaczyńskiej, a także m.in. Jerzy Zelnik, Halina Łabonarska, Redbad Klijnstra, Katarzyna Łaniewska, Tomasz Radawiec, Maciej Półtorak, Mirosława Marcheluk, Blanka Kaczorowska - m.in. ci aktorzy, jak wymieniał Pawlicki, są w obsadzie filmu "Smoleńsk". - Nazwiska aktora, który zagra prezydenta Kaczyńskiego - z przyczyn formalnych - na razie nie mogę ujawnić, ale stanie się to wkrótce  - powiedział producent.

Premierę kinową filmu "Smoleńsk" planowano pierwotnie na 10 kwietnia 2014 r. "Rzeczpospolita" poinformowała jednak w czwartek na stronie internetowej, że w kwietniu premiera się nie odbędzie oraz że twórcy, wciąż gromadzący środki na realizację filmu, złożyli wniosek o dofinansowanie do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

- Premiera została przełożona na październik 2014 roku. Z powodu niezebrania wystarczających środków musieliśmy główny okres zdjęciowy odłożyć do wiosny 2014 roku  - tłumaczył  producent Maciej Pawlicki.

Prace zdjęciowe nad filmem "Smoleńsk" rozpoczęły się 10 kwietnia 2013 r. w Warszawie. Twórcy planowali wówczas realizację kolejnych zdjęć w czerwcu 2013 r. Film miał być kręcony w Polsce, USA i Gruzji. Tymczasem odbyły się tylko cztery dni zdjęć w kwietniu i listopadzie.

Budżet filmu Pawlicki szacuje na ponad 10 mln zł. Dodał, że we wniosku do PISF twórcy ubiegają się o 5 mln zł. Ponadto trwa zbieranie funduszy na film, m.in. za pośrednictwem strony internetowej Fundacji Smoleńsk 2010 (która wspiera produkcję). Pawlicki pytany, czy producenci starają się o pozyskanie funduszy także z innych źródeł, odparł: - Jesteśmy w zaawansowanych rozmowach z kilkoma inwestorami, jednak ich wkład nie pokrywa całości budżetu, dlatego dotacja PISF jest kluczowa.

Autorem zdjęć do filmu będzie Michał Pakulski, muzykę skomponuje Michał Lorenc, za scenografię odpowiadał będzie Michał Sulkiewicz, a za kostiumy Małgorzata Gwiazdecka - wymieniał producent.
PZ
PAP
Ostatnia aktualizacja:  29.11.2013
Zobacz również
O ideałach i fanatyzmie
Święto polskiego kina w Paryżu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll