PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
26. listopada 2013 roku w w warszawskiej Akademii Teatralnej spotkaniu z filmowcem towarzyszył będzie Wojciech Majcherek. Wstęp wolny!

- W piątek 6 listopada 1953 roku Telewizja Polska wyemitowała pierwszy spektakl teatralny. Była to sztuka radzieckich autorów Rachmanowa i Ryssa Okno w lesie w reżyserii Józefa Słotwińskiego – historia wojenna, z zaplecza frontu. (….) Oczywiście banałem jest stwierdzenie, jak potężną instytucją kultury stał się w następnych latach Teatr Telewizji. Jak wielkie miał znaczenie społeczne, ilu świetnych artystów i telewizyjnych fachowców go tworzyło, ile wspaniałych przedstawień zostało zrealizowanych. Jak do tej pory nikt nie spisał całościowej, pełnej historii Teatru TV, z jej wszystkimi meandrami, przemianami, dramatycznymi epizodami, chwalebną przeszłością, trudną teraźniejszością i z pytaniami o przyszłość. Musimy się czuć niebywale komfortowo wobec dziedzictwa naszej kultury, jeśli takiego jej fenomenu nie chcemy uwiecznić. Tak z okazji 60-tej rocznicy urodzin Teatru Telewizji napisał na swoim blogu Wojciech Majcherek, od listopada nowy szef tej instytucji.


Jerzy Gruza, fot. SFP.

25 listopada 2013 roku  w ramach prezentu urodzinowego telewizja pokaże "Kobrę, na żywo", tak jak to było na początku. Pierwsze w nowym sezonie spotkanie w cyklu "Evviva l’arte" odbędzie się dzień później – 26 listopada 2013 roku o godzinie 19.00, wyjątkowo w budynku Akademii Teatralnej, na scenie imienia Kreczmara. Zaproszenie przyjęli: Jerzy Gruza, jeden z pierwszych reżyserów telewizyjnej sceny, współtwórca jej największych sukcesów, spektakli pamiętanych do dziś (np. "Mieszczanina szlachcicem" z Bogumiłem Kobielą, "Rewizora" z Tadeuszem Łomnickim)  i Wojciech Majcherek, obecny dyrektor Teatru Telewizji.

Pod szyldem "Evviva l’arte" gościli dotąd między innymi: Agnieszka Holland i Wojciech Fibak, Filip Bajon i Andrzej Seweryn, Anda Rottenberg i Agata Tuszyńska, Andrzej Grabowski i Mariusz Szczygieł, Paweł Mykietyn i Włodek Pawlik, Grażyna Torbicka i Tomasz Raczek, Dorota Roqueplo i Allan Starski,  Mikołaj Łoziński i Rafael Lewandowski, Wojciech Marczewski i Maciej Wojtyszko oraz Andrzej Wajda.

 

PZ
Akademia Teatralna
Ostatnia aktualizacja:  25.11.2013
Zobacz również
Spektakl "Miś Kolabo" w ramach spotkań z Bugajskim
Roman Polański i Janusz Majewski w TVP 2
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll