PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  20.11.2013
Polskie animacje docenili jurorzy portugalskiego festiwalu Cinanima, holenderskiego Klik!, niemieckiego interfilm oraz meksykańskiego CutOutFest.

Do międzynarodowego konkursu 37. edycji portugalskiego festiwalu Cinanima trafiły w tym roku trzy polskie filmy – „Łaźnia” Tomka Duckiego, "Ziegenort" Tomka Popakula oraz „Ex animo” Wojciecha Wojtkowskiego. Pięcioosobowe jury przyznało nagrody aż dziesięciu filmom. Pośród nich znalazły się także dwa polskie tytuły. Prezentowana w Portugalii premierowo „Łaźnia” Tomka Duckiego (prod. Studio Miniatur Filmowych) otrzymała nagrodę dla najlepszego filmu poniżej 5 minut. To już druga nagroda na koncie Duckiego, którego film we wrześniu nagrodziło jury szwajcarskiego festiwalu Fantoche. „Łaźnia” to historia spotkania dwóch starych pływaczek, które podczas rytualnego pływania zanurzają się głębiej niż zazwyczaj. Druga nagroda wieczoru trafiła w ręce Tomka Popakula –autora nagradzanego "Ziegenort" (prod. NoLabel).  Film Popakula okrzyknięto najlepszą animacją w przedziale 5-25 minut. Portret introwertycznego chłopca-ryby pozostaje najpopularniejszym animowanym filmem tego roku. To już dziewiąta zagraniczna nagroda dla "Ziegenort".


Kadr z filmu "Ziegenort", fot. Nolabel.

Cinanima, która od 1976 roku odbywa się w portugalskim Espinho posiada akredytację portugalskiej ASIFY, a nagrodzone filmy automatycznie trafiają na listę filmów branych pod uwagę przy nominacjach do nagrody Golden Cartoon przyznawanej co roku przez Europejskie Stowarzyszenie Filmu Animowanego Cartoon. Festiwal posiada także akredytację oscarową więc laureat Grand Prix może ubiegać się o nominację w kategorii Najlepszy Animowany Film Krótkometrażowy. Tegoroczne Grand Prix przyznano Michaelowi Freiowi za film „Plug and play”. Dodatkowo, w jednym z pokazów pozakonkursowych można było obejrzeć najnowszą animację Zbigniewa Czapli pt. "Toto".

Ten ostatni, jako jeden z czterech polskich filmów znalazł się w konkursie 6. edycji międzynarodowego festiwalu animacji KLIK!, który rozpoczął się w ubiegły wtorek w Amsterdamie. W konkursie o główną nagrodę walczył wspomniany już "Ziegenort" Tomka Popakula oraz „Zmysły prysły” Marcina Wasilewskiego, podczas gdy w zestawieniu filmów studenckich pokazano „Pac!” Alicji Błaszczyńskiej. Podczas tegorocznej edycji festiwalu dwa składy jurorskie oceniły aż 152 filmy. Ostatecznie nagroda dla najlepszego filmu festiwalu trafiła do "Toto" w reżyserii Zbigniewa Czapli. Historia wrażliwego chłopca, wychowywanego przez samotną matkę, który zostaje podstępnie uwiedziony przez podejrzanego „mistrza” i cynicznego kolekcjonera kluczy. W wyniku tajemniczych i niezrozumiałych zdarzeń, bezpowrotnie rozpada się jego świat beztroskiego dzieciństwa. Producentem najnowszej animacji Czapli, która do tej pory zdobyła już cztery zagraniczne nagrody jest Warsztat Filmowy. Do tegorocznej edycji festiwalu KLIK! nadesłano ponad 1300 filmów z 75 krajów.

W tych samych datach co amsterdamski Klik! (12-17 listopada) odbyła się także 29. edycja berlińskiego festiwalu interfilm!. W programie tradycyjnie już nie zabrakło polskich akcentów. W tym roku o laury w konkursie międzynarodowym walczyły dwa polskie filmy – „Danse macabre” Małgorzaty Rżanek oraz „Zmysły prysły” Marcina Wasilewskiego, natomiast w konkursie niemieckim znalazł się zrealizowany w polskiej koprodukcji „Kochanie” Izabeli Plucińskiej. Podczas gali zakończenia festiwalu jury ogłosiło listę laureatów. Najlepszym filmem w konkursie niemieckim zostało właśnie "Kochanie", którego producentem jest Clay Traces oraz Hauptproductions Film. To pierwsza zagraniczna nagroda dla najnowszego filmu Plucińskiej, który dotychczas trafił do programów ponad dziesięciu festiwali. "Kochanie" jest przejmującym obrazem zagubienia i wyobcowania wynikającego z choroby oraz zapisem próby poskładania całości z nieprzystających do siebie fragmentów.


Kadr z filmu "Danse macabre", fot. MiF.

Ostatnim filmem, który podczas minionego weekendu znalazł się pośród laureatów była animacja Wojciecha Wojtkowskiego pt. "Ex animo" prezentowana w ramach 5.edycji meksykańskiego festiwalu CutOutFest. Sześciominutowa impresja, wyprodukowana przez Fumi Studio dobrze radzi sobie na międzynarodowych festiwalach. Do tej pory film pokazano już na ponad 12 zagranicznych festiwalach. Jury meksykańskiego CutOutFest przyznało filmowi Specjalne Wyróżnienie w kategorii narracyjnej. To czwarta nagroda dla filmu. W programie meksykańskiego festiwalu znalazły się także "On/off" Piotra Ludwika, "Toto" Zbyszka Czapli oraz "Katachi" duetu Kijek/Adamski.

Więcej o festiwalach oraz pełną listę nagrodzonych filmów można znaleźć na oficjalnej stronie Cinanima, Klik!, Interfilm oraz CutOutFest
PZ
Polish Shorts
Ostatnia aktualizacja:  20.11.2013
Zobacz również
"Odwiedziny" w Amsterdamie
Powstał dokument o Krzysztofie Pendereckim
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll