PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
"Czas trwogi. II wojna światowa i lata 40. XX wieku w filmie" - to tematprzewodni tegorocznego przeglądu "Kogo kręci kino historyczne". Projekcje i wykłady odbywają się w dniach 15 - 17 listopada 2013 roku.

Organizatorzy krakowskiej edycji - Muzeum Historii Polski i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - zapraszają zainteresowanych filmem historycznym do Fabryki Emalia Oskara Schindlera.


Plakat przeglądu "Kogo kręci kino historyczne?"

Widzowie zobaczą takie produkcje jak "Piąta pieczęć" (1976) w reż. Węgra Zoltana Fabriego, "Mecz" (2012) Rosjanina Andrieja Maliukowa, "Bokser i śmierć" (1962) czechosłowackiego reżysera Petera Solana, "Pobyt" (1982) wyprodukowany w NRD przez Franka Beyera, "Tęsknota Waleriana Wróbla" (1991) Niemca Rolfa Schuebela.

Po tej ostatniej projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem reżysera. Uczestniczyć w niej będą także filmoznawca Bartosz Kwieciński z Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego i historyk prof. Jan Rydel z Katedry Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Na szczególną uwagę zasługują też - zdaniem przedstawicielki Muzeum Historii Polski Elżbiety Lichockiej - tytuły: "Mecz" i "Pobyt".

"Mecz" zainteresowani będą mogli obejrzeć w sobotę. Film opowiada o legendarnym "meczu śmierci", jaki latem 1942 r. rozegrała niemiecka drużyna Luftwaffe i ekipa Startu Kijów. Zwycięzcami okazali się piłkarze ukraińscy, za co wielu z nich naziści aresztowali. Głównym bohaterem dokumentu jest Mykoła Trusewicz, bramkarz kijowskiego zespołu. Ukraińska premiera dramatu odbyła się później niż planowano, z powodu przyjazdu niemieckiej reprezentacji na Euro 2012.

W niedzielę z kolei zostanie wyświetlony "Pobyt". To ekranizacja autobiograficznej powieści niemieckiego pisarza Hermanna Kanta. Bohater, osiemnastoletni Mark, pod koniec wojny trafia do armii. Pewna Polka rozpoznaje w nim oficera SS, który zamordował jej córkę. Mark dostaje się niewoli. Jego lokatorami w celi są fanatyczni naziści i zbrodniarze wojenni. Do filmu reżyser zaangażował zarówno aktorów polskich, jak i niemieckich, m.in. Sylvestera Grotha, Marcina Trońskiego, Danutę Kowalską, Matthiasa Guenthera.

Krakowski przegląd wzbogacą wykłady filmoznawców i kulturoznawców: Grzegorza Bubaka i Roberta Kulmińskiego.

"Kogo kręci kino historyczne?" to projekt realizowany od 2007 roku przez Muzeum Historii Polski, a od 2011 roku wspólnie z Europejską Siecią Pamięć i Solidarność. Przedsięwzięcie było już organizowane w Warszawie, Wrocławiu i Hamburgu.

Patronem medialnym przeglądu jest Polska Agencja Prasowa i portal historyczny www.dzieje.pl.

PZ
PAP
Ostatnia aktualizacja:  14.11.2013
Zobacz również
O „Papuszy” z Joanną Kos-Krauze
"Płynące wieżowce" w Wielkiej Brytanii
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll