PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W poniedziałek 25. listopada 2013 roku rusza trzydniowa impreza "Pisarz też człowiek". Wstęp na projekcje jest bezpłatny.

W pierwszym dniu festiwalu, 25 listopada, zostaną pokazane filmy o Tadeuszu Różewiczu i Mironie Białoszewskim. Dzień później będzie można zobaczyć filmy o Marku Nowakowskim i Michale Głowińskim, a trzeciego dnia o Janie Himilsbachu, Kazimierzu Orłosiu i teledysk literacki niedawno zmarłego Macieja Malickiego.Plakat Pierwszego Przeglądu Filmów o Pisarzach "Pisarz też człowiek"

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich (SPP) jest największą organizacją pisarską w Polsce, spadkobierczynią tradycji Związku Literatów Polskich sprzed stanu wojennego. Zostało założone w 1989 r. przez bardzo liczne grono wybitnych pisarzy, którzy nie przystąpili do stworzonego przez władze komunistyczne w 1983 r. nowego ZLP, służebnego wobec PRL-u. Mija trzydziesta rocznica likwidacji dawnego ZLP i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich uznało, że jest to doskonała okazja, aby przypomnieć filmowe sylwetki znakomitych twórców polskiej literatury, żyjących i zmarłych, o których się zapomina, których się pomija albo którzy wciąż nie mogą się doczekać szerokiej popularyzacji.

Pierwszy przegląd pokaże filmy wybrane nie tylko dlatego, że traktują o znakomitych pisarzach, ale ponieważ same są dziełami sztuki filmowej zgodnie z zasadą „świetny film o świetnym pisarzu”. Są nie mniej ciekawe niż filmy fabularne, często zaskakują mało znanymi faktami, anegdotami i przenikliwymi opiniami o naszym świecie. Filmów o pisarzach jest co najmniej kilkaset, wszystkie zasługują na wielokrotną prezentację, a są wśród nich nawet takie, których nie pokazano nigdy, głównie ze względów politycznych. Dlatego przeglądy będą kontynuowane.

Przed każdą projekcją refleksjami o filmach podzielą się ich bohaterowie, reżyserzy, producenci i obecni na sali pisarze. Wstęp na wszystkie projekcje jest wolny, a odbędą się one w Domu Literatury przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89 w Warszawie w dniach 25-27 listopada (poniedziałek, wtorek i środa) o godz. 18.

Organizatorem Pierwszego Przeglądu Filmów o Pisarzach jest Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest partnerem imprezy.


PZ
SPP
Ostatnia aktualizacja:  13.11.2013
Zobacz również
Artystyczne wcielenia "Papuszy"
Poświąteczna odwilż w kinach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll