PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  13.11.2013
W połowie listopada 2013 roku w Muzeum Kinematografii w Łodzi zostanie otwarta wystawa „Polska. Europa. Świat – Twarze Agnieszki Holland”.

Tego dnia odbędzie się także specjalna projekcja dokumentu Krystyny Krauze i Jacka PetryckiegoPowrót Agnieszki H.” (2013) z udziałem samej bohaterki i realizatorów.


Agnieszka Holland, fot. Materiały prasowe.

Wystawie towarzyszyć będą w dniach 15 – 17 listopada pokazy filmów Agnieszki Holland. W programie: najnowszy, głośny serial "Gorejący krzew" (2013), "Aktorzy prowincjonalni" (1978) – wczesny film obsypany nagrodami i "Całkowite zaćmienie" (1995) – międzynarodowa produkcja z gwiazdorską obsadą. Sylwetkę artystki przybliży dokument „Agnieszka Holland” (2008) w reżyserii Wiesława Dąbrowskiego. Rarytasem będzie projekcja jej dyplomowego filmu „Grzech Boga” (1969), zrealizowanego w praskiej FAMU.

Agnieszka Holland jest jedną z najwybitniejszych postaci współczesnego kina, słynną reżyserką filmową, autorką wielu interesujących scenariuszy do filmów własnych oraz do obrazów Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego. Sławę i popularność w polskim i światowym kinie przyniosły jej tytuły: „Aktorzy prowincjonalni”, "Gorączka", "Gorzkie żniwa", "Europa, Europa", "Olivier, Olivier", "Tajemniczy ogród", "Całkowite zaćmienie", "Plac Waszyngtona", "Trzeci cud", „W ciemności”. Dała się też zapamiętać jako aktorka – zagrała m.in. rolę więźniarki Witkowskiej w „Przesłuchaniu” (1982) Ryszarda Bugajskiego.

Na prezentowaną w łódzkim muzeum wystawę składają się przede wszystkim pochodzące z archiwum Agnieszki Holland zdjęcia z planów filmowych, które zostały uzupełnione materiałami otrzymanymi m.in. od Andrzeja Wajdy, Filmoteki Narodowej, HBO, SF Zebra, SF Tor, Solopanu, Apple Film Productions, Best Film. Pomogły także instytucje filmowe z zagranicy – DIF we Frankfurcie, BFI w Londynie, FAMU w Pradze, CCC Film i Deutsche Kinemathek w Berlinie. Prezentowanych jest ponad 300 zdjęć, z czego część to absolutne unikaty, nigdy dotychczas nie publikowane, które pochodzą z archiwum prywatnego artystki. Są to m. in. zdjęcia Agnieszki Holland z czasów dzieciństwa i młodości oraz studiów w Pradze. Dodatkową ciekawostką jest sposób narracji i oprowadzania po wystawie. Dzięki wykorzystaniu wypowiedzi Agnieszki Holland, pochodzących z różnych materiałów i wywiadów, które dotyczą pracy na planie, kontaktów z ekipą i często bardzo zabawnych anegdot, zwiedzający ma wrażenie, że to sama artystka opowiada o poszczególnych filmach i swojej twórczości. 

Wystawa „Polska. Europa. Świat – Twarze Agnieszki Holland” była już wcześniej pokazywana w trakcie trwania 38. Gdynia - Festiwal Filmowy.

Ekspozycja ma charakter multimedialny. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć m.in. materiały  z planów filmowych oraz dokument w reż. Wiesława Dąbrowskiego pt. „Agnieszka Holland”, w którym na temat reżyserki wypowiadają się m.in. Leonardo DiCaprio, Diane Kruger, Ed Harris, Christopher Lambert.

Wystawie towarzyszy publikacja „Polska. Europa. Świat – Twarze Agnieszki Holland” wydana w wersji polsko-angielskiej.

Wystawa została po raz pierwszy pokazana została w Pradze w marcu br, w Polsce miała swoją premierę we wrześniu podczas festiwalu w Gdyni, później gościła w Reykjaviku. Jeszcze w tym roku odwiedzi Budapeszt, a następną stolicą, w której zostanie zaprezentowana – będzie Bratysława.PZ
PAP
Ostatnia aktualizacja:  13.11.2013
Zobacz również
"Rejs z dokumentem". Zobacz najlepsze dokumenty
Program EKRAN - zgłoś się!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll