PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

W Kielcach rusza Akademia Polskiego Filmu

Kieleccy studenci będą mogli obejrzeć filmy Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego, Agnieszki Holland, czy Feliksa Falka w ramach Akademii Polskiego Filmu.Trzeci semestr kursu rusza dzisiaj w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Akademia Polskiego Filmu to dwuletni kurs historii polskiego filmu fabularnego. Powstał z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej we współpracy z Filmoteką Narodową. W Kielcach cykl realizowany jest po raz drugi.

Jak poinformował PAP Jarosław Skulski z Wojewódzkiego Domu Kultury, o godz. 17. w kinie WDK wykład inauguracyjny na temat polskiego kina początku lat 70. ubiegłego wieku, wygłosi prof. Barbara Lena Gierszewska z kieleckiego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Widzowie obejrzą "Trzecią część nocy" (1971 r.) w reż. Andrzeja Żuławskiego i "Na wylot" (1972 r.) w reż. Grzegorza Królikiewicza.


                                                                           Logo Akademii Polskiego Filmu.

Do stycznia 2014 r. studenci będą mogli obejrzeć 23 filmy z lat 70. i 80. ubiegłego stulecia, w tym 12 tytułów po cyfrowej rekonstrukcji obrazu i dźwięku.

 W ramach kursu zostaną pokazane obrazy m. in. Andrzeja Wajdy ("Ziemia obiecana", "Człowiek z marmuru", "Wesele"), Krzysztofa Zanussiego ("Barwy ochronne"), Feliksa Falka ("Wodzirej"), Jerzego Antczaka ("Noce i Dnie"), Krzysztofa Kieślowskiego ("Amator"), Agnieszki Holland ("Aktorzy prowincjonalni"), Janusza Zaorskiego ("Matka Królów"), Piotra Szulkina ("Wojna światów - następne stulecie"). Projekcje poprzedzą wykłady filmoznawców - wykładowców wyższych uczelni.

Cały kurs Akademii Polskiego Filmu trwa dwa lata. Obejmuje projekcje i dyskusje na temat 96 filmów - docenionych wcześniej przez krytyków ze względu na swoją rangę artystyczną i dobrze przyjętych przez widownię. Widzowie poznają dzieje polskiego kina od filmów niemych, do obrazów powstałych w końcu lat 90. ubiegłego wieku.

 Uczestnicy zajęć mogą zaliczyć każdy semestr na ocenę - kurs jest on uznawany jako zajęcia akultatywne przez kielecki uniwersytet. W projekcjach mogą uczestniczyć także licealiści i gimnazjaliści.

Kielce były trzecim miastem, po Warszawie i Łodzi, w którym rozpoczęto realizację projektu Akademii Polskiego Filmu. Akademia działa także w Krakowie i we Wrocławiu.

 

Paweł Zwoliński
PAP
Ostatnia aktualizacja:  9.12.2013
Zobacz również
„Mistrzowie drugiego planu”. O polskich filmowcach w RMF Classic
Festiwal Wisła w Tadżykistanie!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll