PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W Warszawie trwają zdjęcia do „Obywatela”, filmu w reżyserii Jerzego Stuhra. Akcja obejmuje sześć dekad z najnowszej historii Polski. Inspiracją Stuhra było jego własne życie.

Reżyser gra w filmie główną rolę, Jana Bratka. Rolę młodego Bratka Stuhr powierzył synowi, Maciejowi. Widz będzie śledził jego życie na różnych etapach. Scenariusz skonstruowany jest tak, że główna postać przedstawiana jest najpierw w wieku dojrzałym, potem, cofając się, akcja kończy się w okresie dzieciństwa Bratka. Film opowie o wydarzeniach z okresu od lat 50. po współczesność. - Nie ma chyba w Europie ludzi, którzy mieli tak ciekawe życie, jak my: żeby zacząć pod popiersiem Stalina w środku reżimu  jako dzieci, a kończyć w wolnym kraju, po drodze przeszedłszy między innymi Solidarność, stan wojenny, wybór papieża, wyzwolenie. To niezwykłe życie – podkreśla reżyser. W "Obywatelu" pokazane będą wydarzenia związane m.in. z: rokiem 1956, z Marcemྀ, rokiem 1970, stanem wojennym, pierwszymi wolnymi wyborami. 

Zdjęcia rozpoczęły się w październiku, potrwają do początku grudnia. Ekipa pracuje w charakterystycznych punktach Warszawy, np. przed Pałacem Kultury i Nauki. W listopadzie, po miesiącu prac w stolicy, ekipa przeniesie się do Łodzi. Film ma być gotowy w kwietniu, a do kin twórcy chcą wprowadzić go jesienią 2014 roku.


"Amator" zrekonstruowany cyfrowo, fot. WFF

Jerzy Stuhr gościł w środę na 29. Warszawskim Festiwalu Filmowym. W sekcji "Polska klasyka"przypominany jest tam "Amator" Krzysztofa Kieślowskiego z 1979 r. Stuhr zagrał w nim pamiętną główną rolę - Filipa Mosza, zatrudnionego w zakładzie przemysłowym zaopatrzeniowca, dla którego momentem przełomowym staje się kupno kamery. Bohater z ceniącego święty spokój szarego człowieka przeobraża się w artystę.

Końcowa scena "Amatora", gdy opuszczony przez bliskich Mosz kieruje obiektyw kamery na samego siebie, należy do najsłynniejszych w polskim kinie i bywa określana jako manifest programowy Kieślowskiego. - „Ta myśl przyświeca mi do dziś. Jeśli biorę kamerę, to po to, by opowiedzieć coś o sobie" - mówił Stuhr.

 

WRÓB
PAP
Ostatnia aktualizacja:  17.10.2013
Zobacz również
"Pięć smaków" coraz bliżej. Kup bilety
Sundance Channel z czwartym sezonem serialu "Mad Men"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll