PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  9.10.2013
Padł pierwszy klaps na planie debiutu fabularnego Dariusza Glazera "Mur", kolejnej pełnometrażowej produkcji Studia Munka, działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

„Mur” to opowieść o młodych mieszkańcach Warszawy, szukających swego miejsca w przestrzeniach wielkiego miasta. Turek, wychowany w starej kamienicy, pracuje przy wykańczaniu mieszkań w dzielnicy apartamentowców. W pewnej chwili decyduje się na przeprowadzkę: wynajmuje mieszkanie w apartamentów chce poczuć się kimś lepszym. Ale czy takie przekroczenie tytułowego muru przyniesie mu satysfakcję?


Tomasz Schuchardt jako Turek. Fot. Małgorzata Mikołajczyk/Studio Munka

Pozornie retoryczne pytanie znajduje w scenariuszu Glazera szereg odpowiedzi. Bo czy zmiana mieszkania, oderwanie się od swych korzeni (bohater wyprowadza się od matki) czyni możliwym ucieczkę od rzeczywistości? W filmie występują: Tomasz Schuchardt jako Turek, Aleksandra Konieczna jako jego matka oraz Marta Nieradkiewicz, Ewa Kasprzyk, Piotr Machalica, Ewa Kolasińska, Rafał Maćkowiak i inni. Autorem zdjęć jest Wojciech Staroń, scenografii - Anna Wunderlich, zaś kostiumów - Natalia Czeczott. Opiekunami artystycznymi są Joanna Kos-Krauze i Edward Żebrowski, producentem zaś Ewa Jastrzębska. Film jest współfinansowany przez PISF.


Marta Nieradkiewicz i Tomasz Schuchardt na planie "Muru". Fot. Kuba Kiljan/Kuźnia Zdjęć

- Wyobrażam sobie swoich bohaterów, kiedy piszę scenariusz – mówi Dariusz Glazer. - Jako reżyser wolę sobie ich nie wyobrażać – to byłoby mało twórcze, jak myślę, i dla mnie i dla aktorów, żeby narzucić sobie, że ma być tak i tylko tak. Oczywiście, wcześniej rozmawiamy o danej postaci i ustalamy jak będzie się rozwijała jej historia - wiemy dlaczego w danym momencie powinna płakać a jeszcze później się uśmiechać. Na planie filmu chcę zobaczyć coś innego niż to, co sobie wyobrażałem - chcę zobaczyć prawdziwego człowieka w prawdziwym życiu; razem z nim popełniać błędy i osiągać sukcesy, a przede wszystkim widzieć jak się czegoś uczy i więcej, niż na początku historii, rozumie. Taki ogólnie zwyczajny typ bohatera mnie interesuje. Bardzo lubię opowiadać proste historie o zwykłych ludziach – takich, którzy nie wyróżniają się w tłumie, a jednak ten tłum stanowią – którym może trochę dłużej i uważniej trzeba się przyjrzeć, żeby zobaczyć, że są tacy sami my.

Operator Wojciech Staroń i reżyser Dariusz Glazer / fot. Małgorzata Mikołajczyk/Studio Munka

Zdecydowałem na wybór Wojtka Staronia jako operatora ze względu na jeggo doświadczenie dokumentalisty Kierowałem się też tym, że Wojtek jest już doświadczonym operatorem i na planie będzie umiał mi pomóc w mam nadzieję nielicznych kryzysowych sytuacjach. Osobną kwestią jest talent Wojtka i przede wszystkim jego charakter – spokój i opanowanie. A ponieważ ja sam jestem osobą dość spokojną, pomyślałem, że dobrze będzie się nam razem pracowało. Wojtek przeczytał scenariusz, i tak krok po kroku, doszliśmy do wspólnej realizacji filmu. Wojtek jest osobą bardzo kreatywną – mam nadzieję, że zdjęcia do filmu to oddadzą.KJZ
Studio Munka/Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  10.10.2013
Zobacz również
Wystartował 4. Se-Ma-For Film Festival
„Dziennik z podróży” w NINATECE
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll