PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Reżyser i scenarzysta Krzysztof Zanussi otrzymał w środę tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. To trzeci reżyser wyróżniony przez łódzką uczelnię tym tytułem. W 2002 roku uhonorowano nim Andrzeja Wajdę i Kazimierza Dejmka.

Z wnioskiem o przyznanie reżyserowi tytułu doktora honoris causa wystąpiła do Senatu uczelni Rada Wydziału Filozoficzno-Historycznego. Jak podkreślał dziekan tego wydziału prof. Zbigniew Anusik, Krzysztof Zanussi to postać wybitna, ciesząca się uznaniem intelektualistów. Jest uznanym twórcą i artystą kina polskiego, ambasadorem polskiego kina poza krajem.


Krzysztof Zanussi na repremierze cyfrowej wersji "Iluminacji". Fot. Kuźnia Zdjęć/SFP

Promotorem przyznania Zanussiemu tytułu doktora honoris causa została prof. Małgorzata Dąbrowska z łódzkiego Uniwersytetu, a recenzentami profesorowie: Andrzej Szostak z KUL, Rafał Sobiecki z UŁ oraz Marek Hendrykowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Rektor Uniwersytetu Łódzkiego Włodzimierz Nykiel powiedział m.in., że Zanussi wniósł wielki wkład do historii światowego kina i do polskiej kultury.

Podczas laudacji prof. Dąbrowska zwróciła uwagę, że przesłanie filmów Zanussiego jest ponadczasowe. W swojej wypowiedzi skupiła się na czterech tytułach: "Roku spokojnego słońca" (1984), "Cwale" (1995), "Strukturze kryształu" (1969) i "Barwach ochronnych" (1976). Jej zdaniem te obrazy niemal całkowicie charakteryzują twórczość Zanussiego - relacjonują świat, który go otacza i są reakcją na ten świat. Jak mówiła dwa pierwsze odnoszą się do naszej historii i zapraszają do dyskusji o niej. Dwa kolejne odnoszą się do czasów im współczesnych, pokazują konfrontację postaw w systemie komunistycznym. Według niej nie ma filmu Zanussiego, w którym nie byłoby moralnego dylematu w odniesieniu do historii.

Dziękując władzom UŁ za tytuł, Krzysztof Zanussi powiedział, że jest wzruszony, wdzięczny i zaszczycony tym wyróżnieniem. Przypomniał, że w Łodzi studiował w szkole filmowej, a później był w niej wykładowcą. Zwrócił uwagę, że to właśnie te uniwersytety "ukształtowały Europę". Dziś jednak nastały dramatyczne czasy dla uniwersytetów - mówił reżyser - nie tylko ze względu na niż demograficzny, kiedyś uniwersytety były miejscem wolnej myśli, a obecnie podlegają presji polityków i sponsorów. "Dziś słyszę, że większość ma rację. Przypomnę, że większość też nie wierzyła Kopernikowi" - podkreślił.


KJZ
PAP
Ostatnia aktualizacja:  14.12.2013
Zobacz również
[wideo] Apel twórców filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei”
Zmarł Tom Clancy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll