PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  19.09.2013
Dziś urodziny obchodzi Grażyna Szapołowska, aktorka filmowa i teatralna, członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Grażyna Szapołowska urodziła się 19 września 1953 roku w Bydgoszczy. Po maturze przez dwa lata występowała we Wrocławskim Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego, gdzie wcielała się w postać Rusałki w "Legendzie" czy w rolę Ingi w "Pierwszym dniu wolności" Leona Kruczkowskiego. W 1977 roku ukończyła warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Już podczas studiów grała w filmie i teatrze.

W latach 1977-84 należała do zespołu stołecznego Teatru Narodowego (zagrała tam między innymi u Adama Hanuszkiewicza: Arycję w "Fedrze" Jeana Racine'a (1977), Księżniczkę w "Śnie srebrnym Salomei" Juliusza Słowackiego (1977), "Śmierć w ...i Dekameron" wg Boccaccia (1980)), następnie skoncentrowała się na karierze filmowej. W Teatrze Telewizji aktorka debiutowała u Zofii Mrozowskiej - zagrała Herminię oraz Pasterkę w "Zimowej opowieści" Williama Szekspira (1977) - było to przedstawienie dyplomowe, zrealizowane przez warszawską PWST. Od tego czasu widzowie telewizyjnych spektakli teatralnych mogą podziwiać aktorkę, która do dziś występuje w prezentowanych przez Telewizję Polską przedstawieniach.

Grażyna Szapołowska w filmie "Wojna żeńsko męska", fot. Monolith Films

Szapołowska jest przede wszystkim aktorką filmową. Jak sama twierdzi zrezygnowała z etatu w teatrze, bo nie miała czasu, żeby łączyć codzienne próby i występy z intensywną pracą w filmie. Tak to skometowała: "Kocham aktorstwo. Film mnie urzekł - ta niepewność lepienia roli z różnych, wyjętych ze środka kawałków scenariusza, dopasowywanie w wyobraźni scen granych niechronologicznie. I rozmowy z reżyserami, i spotykanie nowych aktorów (...) to wszystko jest fascynujące". Występowała zarówno w filmach polskich i zagranicznych. Swój debiut filmowy miała jeszcze na studiach grając epizodyczną rolą studentki Wrońskiej u Sylwestra Szyszki"Telefonie" w serii "Najważniejszy dzień życia" (1974). Później zagrała m.in. u Jerzego Gruzy w "Czterdziestolatku", .w serialu "Parada oszustów". U Jerzego Trojana zagrała Mariolę w II części "Wielkiego podrywu". Pojawiła się również w kultowym serialu "07 zgłoś się".

Następnie przyszła kolej na obrazy pełnometrażowe. Tylko w 1983 roku wystąpiła w czterech filmach: zagrała żonę Wielkiego Szu u Sylwestra Chęcińskiego, żonę u Grzegorza Królikiewicza w "Forcie XIII", u Janusza Rzeszewskiego główną rolę piosenkarki Lizy w "Lata dwudzieste... lata trzydzieste..." oraz u Wiesława Saniewskiego wychowawczynię Kingę w "Nadzorze".

Grażyna Szapołowska grała u najwybitniejszych reżyserów polskiej kinematografii. Z Krzysztofem Kieślowskim po raz pierwszy spotkała się na planie filmu "Bez końca". Następnie zagrała rolę Magdy w "Dekalogu VI - Krótkim filmie o miłości" w cyklu Dekalog (1988). Jest to rola, którą aktorka najbardziej sobie ceni. Stworzyła tu pogłębiony psychologicznie portret kobiety zbyt późno dostrzegającej tragedię kochającego ją młodego człowieka. U Tadeusza Konwickiego wcieliła się w postać Anioła Stróża i Archanioła w "Lawie" (1989). W 1990 roku zagrała u Bogusława Lindy w "Seszelach", u Jerzego Hoffmana w "Pięknej nieznajomej" (prod. Polska, Rosja, 1992). Wystąpiła u Włodzimierza Gawrońskiego w filmie "Przygody dobrego wojaka Szwejka" (1999). Zagrała Helenę Modrzejewską u Krzysztofa Zanussiego w międzynarodowej produkcji "Brat naszego Boga". Następnie przyszedł czas na rolę, która przyniosła jej dużą popularność - Telimenę u Andrzeja Wajdy w filmowej adaptacji "Pana Tadeusza" (1999). Aktorka, w jednym z wywiadów udzielonych w tamtym okresie, tak powiedziała o swojej postaci:"Nie tylko gram Telimenę, ja nią jestem. Lubię ją za dystans do życia i siebie. Jest samotna, ale z wyboru. To luksus dojrzałości".

Kadr z filmu "Pan Tadeusz", fot. Piotr Bujnowicz

Jedne z ostatnich pozycji w dorobku Grażyny Szapołowskiej to rola w serialu Macieja Dejczera w "Magdzie M."  oraz filmach "Tylko mnie kochaj" Ryszarda Zatorskiego, "Ryś" Stanisława Tyma, "Różyczka" Jana Kidawy –Błońskiego, "Wojnie żeńsko męskiej" Łukasza Palkowskiego. Najnowszy film z udziałem aktorki, to będący wciąż w produkcji międzynarodowy obraz "Lauf junge, Lauf" (Biegnij chłopcze, biegnij) w reżyserii Pepe Danquarta.

Szapołowska jest również popularna za granicą i odniosła tam znaczne sukcesy. W filmach zagranicznych zagrała m.in.: u Dragovana Jovanovica w "Zapachu ziemi", u Sándora Sára w "80 huzarów". Jedną z najlepszych kreacji w swojej karierze stworzyła w filmie węgierskim "Inne spojrzenie" Károly'a Makka. Była to rola pięknej Lívii, uwikłanej w trudny i nietypowy romans z kobietą. Wystąpiła w głównej roli Armidy de Tolle w serialu telewizji włoskiej "Plac Hiszpański" (1991) Florestano Vanciniego. Zagrała tam kobietę, która poprzez małżeństwo zdobywa tytuł hrabiny i staje się człowiekiem interesu. Za tę rolę aktorka otrzymała prestiżową włoską nagrodę. Na swoim koncie ma też udział w licznych produkcjach niemieckich, węgierskich, czeskich i włoskich.

Jest aktorką niezwykle popularną, o czym świadczy chociażby to, że zdobyła aż cztery Złote Kaczki - nagrodę przyznawaną przez czytelników magazynu "Film". Zagrała w ponad pięćdziesięciu filmach. Dwukrotnie uzyskała tytuł "Gwiazdy Filmowego Sezonu": na 15. (1985) i 16. Lubuskim Lecie Filmowym (1986) w Łagowie. W 1997 roku podczas 2. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnęła dłoń na Promenadzie Gwiazd. W 2000 uzyskała tytuł "Najsławniejszego Polaka 1999" przyznany w plebiscycie słuchaczy Polskiego Radia.

AAS
SFP
Ostatnia aktualizacja:  14.12.2013
Zobacz również
"Świteź" nagrodzony na Białorusi
Rusza 4.Objazdowy Festiwal Filmów Młodego Widza Wędrujące ALE KINO!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll