PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  21.09.2013
Dziś 85 lat kończy Teresa Tomaszewska, charakteryzatorka, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, laureatka Nagrody SFP

 

Łodzianka od urodzenia aż do dziś. Przez całe swoje życie zawodowe, które rozpoczęła w 1951 r. jako asystentka charakteryzatora na planie „Gromady” Jerzego Kawalerowicza i Kazimierza Sumerskiego, a zakończyła 38 lat później, charakteryzując aktorów„Jeńca Europy”, również Kawalerowicza, związana była z łódzką Wytwórnią Filmów Fabularnych. Nie może przeboleć upadku potęgi Wytwórni. Z żalem przyjęła wiadomość, że w miejscu jej dawnej pracowni charakteryzatorskiej ma stanąć hotel. Tej pracowni, w której kolejne metamorfozy przechodziła twarz Bogumiła Kobieli, w zależności od wcielenia Jana Piszczyka. W której Lucyna Winnicka stawała się Matką Joanną od Aniołów a Barbara Horawianka Emmą Latter. W której Jerzy Zelnik przeobrażał się w Ramzesa XIII, Jerzy Duszyński nabierał rysów Józefa Piłsudskiego, a Jan Machulski stawał się kasiarzem Kwinto.


Teresa Tomaszewska, fot. SFP

Już z tego krótkiego przeglądu postaci filmowych, które swój ekranowy wizerunek zawdzięczają w znacznej mierze zabiegom charakteryzatorskim Teresy Tomaszewskiej, wynika, że – w przenośni i dosłownie – przyłożyła ona rękę do wybitnych dzieł polskiej Szkoły Filmowej i późniejszych. Wśród ponad 50 filmów, które składają się na jej dorobek twórczy, oprócz już zasygnalizowanych znajdziemy również takie jak: "Wolne miasto" Stanisława Różewicza, "Pociąg"  Jerzego Kawalerowicza, "Pasażerka" Andrzeja Munka, "Milczenie" Kazimierza Kutza, "Kwiecień" Witolda Lesiewicza, "Słońce wschodzi raz na dzień" Henryka Kluby, "W pustyni i w puszczy" Władysława Ślesickiego, „Był jazz” Feliksa Falka i "Seksmisja" Juliusza Machulskiego.

- Z Teresą Tomaszewską zrobiłem swoje trzy pierwsze i kto wie czy nie najważniejsze filmymówi Juliusz Machulski. - Zmiana wyglądu Jana Machulskiego w roli Kwinty to w dużej mierze zasługa pani Teresy. Miał wyglądać inaczej, a jednocześnie nie sprawiać wrażenia ucharakteryzowanego. Spokój i profesjonalny luz Teresy Tomaszewskiej bardzo mi pomagał, szczególnie w gorących dniach „Seksmisji”, kiedy to codziennie tabuny kobiet domagały się wyjątkowego make upu. Jako młody reżyser uczyłem się od pani Teresy sztuki cierpliwości, niezbędnej w tym zawodzie. Zacząłem rozróżniać, co na planie powinno się dziać szybko, a co wolno. Szybko to aktorzy powinni podawać dialog. Szybko to kamera ma poruszać się w pogoni za bohaterem. Dobra (czyli niewidoczna) charakteryzacja musi trwać…

Sama Teresa Tomaszewska tak mówi o swojej pracy: - Dla mnie charakteryzacja nigdy nie wyczerpywała się w nadawaniu  aktorom takiego czy innego wyglądu. Starałam się im pomóc zbudować grane przez nich postaci, tak by widzowie dowiedzieli się, nie tylko jaką mają one powierzchowność, ale również jakimi są ludźmi, jakie mają charaktery.

W 2010 roku, Stowarzyszenie Filmowców Polskich przyznało Teresie Tomaszewskiej Nagrodę, doceniając jej wkład w rozwój polskiej kinematografii.
AAS
SFP
Ostatnia aktualizacja:  14.12.2013
Zobacz również
[wideo] Ksiądz Adam ma bardzo jasny płomień wiary
Rusza nabór na EKRAN 2014
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll