PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  19.09.2013
ziś 70 lat kończy Janusz Kondratiuk, reżyser, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Janusz Kondratiuk urodził się 19 września 1943 roku w Ak-Bułak, ZSRR.W trakcie wojny, wraz z rodziną przebywał na zesłaniu w Kazachstanie. Po powrocie do Polski zamieszkał w Łodzi, gdzie podobnie jak starszy brat, reżyser Andrzej Kondratiuk, studiował w łódzkiej szkole filmowej. Szkołę ukończył w 1969 roku, dyplom uzyskując kilka lat później. Za etiudę szkolną "Nie mówmy o tym więcej" otrzymał Grand Prix w kategorii filmów szkolnych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Oberhausen. Tuż po studiach, Janusz Kondratiuk w wypowiedzi dla tygodnika "Film" deklarował, że pragnie kręcić filmy fabularne w typie "postdokumentalnym".


Janusz Kondratiuk, fot. KFP/SFP

Budowanie swojej filmografii rozpoczął od filmów telewizyjnych. Powstałe w latach 70. komedie takie jak "Dziewczyny do wzięcia" i "Czy jest tu panna na wydaniu?", dziś stały się filmami kultowymi i cieszą się niegasnącym powodzeniem. Współautorem scenariusza drugiego z nich, jest brat reżysera, Andrzej. Następnie obaj panowie spotkali się na planie "Wniebowzięcia" z fenomenalnym duetem aktorskim - Jan Himilsbach i Zdzisław Maklarewicz. Tym razem to Janusz był wsparciem dla brata. Bracia Kondratiukowie w latach 70. często postrzegani byli jako spółka autorska, a ich filmy oglądano jakby wyszły spod jednej ręki. Twórczość tego rodzinnego duetu wielokrotnie przez krytykę przyrównywana była do nurtu czeskiej nowej fali. W jednym i drugim przypadku chodziło o tak lubianą przez polskich twórców stylizacja filmów na dokument, stawianie na talent niezawodowych (z nielicznymi wyjątkami) aktorów, na ich naturalność i brak pozy. Ich filmy opowiadały o zwykłych, wręcz nudnych ludziach, żyjących w nieciekawym świecie. Z ironicznym humorem, ale też z charakterystyczną melancholią i nieodzowną dawką ciepła, filmy braci Kondratiuk podbijały serca publiczności.
 Kadr z filmu "Złote runo", fot. TVP

Choć telewizyjna publiczność zdążyła już poznać twórczość dzisiejszego Jubilata, wciąż w swoim dorobku nie posiadał on pełnometrażowego filmu fabularnego. Miały być nim zrealizowane w 1974 roku "Głowy pełne gwiazd", film nie uzyskał jednak akceptacji kierownictwa kinematografii. Obraz na ekrany kin wszedł w 1983 roku. Przeleżał swój czas na półce, podobnie jak średniometrażowa, dotycząca relacji władza-robotnicy, "Mała sprawa" z 1975. Debiutem kinowym reżysera był pełnometrażowy "Klakier", film o bezwzględnym cynizmie środowiska aktorskiego. Następnym filmem było "Złote runo", które w 1986 wróciło z Gdyni z nagroda "Video Studio Gdańsk". W ostatnich latach Janusz Kondratiuk współreżyserował seriale telewizyjne. Jeden z nich, "Faceci do wzięcia", nawiązuje tytułem do jego rewelacyjnego filmu sprzed lat.

Za swoją twórczość był wielokrotnie wyróżniany. W 1972 otrzymał nagrodę "Złoty Ekran" przyznawaną przez pismo "Ekran" za filmy: "Niedziela Barabasza" i "Dziewczyny do wzięcia". Za drugi z tych filmów otrzymał także rok później Nagrodę Główną "Jantar 73" podczas 1. Międzynarodowych Spotkań Filmowych "Młodzież na ekranie" w Koszalinie.

W latach 90. Janusz Kondratiuk zamieszkał w Austrii, gdzie w na uniwersytecie w Linzu prowadził zajęcia ze sztuki reżyserskiej.
AAS
SFP
Ostatnia aktualizacja:  14.12.2013
Zobacz również
Rusza 4.Objazdowy Festiwal Filmów Młodego Widza Wędrujące ALE KINO!
Trwa nabór filmów na festiwal Zoom-Zbliżenia
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll