PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Debiutowała w "Zakazanych piosenkach", najważniejsze role zagrała u Doroty Kędzierzawskiej, a każdą następną potwierdza, że jest skarbem polskiego kina - zgodnie z tytułem komedii, w której wystąpiła tuż po wojnie. W ostatnich dniach września pod patronatem telewizji Kino Polska w TR Warszawa odbędzie się przegląd filmów z Danutą Szaflarską.

W przygotowanym cyklu będzie można zobaczyć cztery filmy z 98-letnią aktorką. 27 września (piątek) odbędzie się pokaz "Zakazanych piosenek" Leonarda Buczkowskiego. Jest to debiut Danuty Szaflarskiej i zarazem pierwszy polski powojenny film fabularny. O latach okupacji opowiada się poprzez tytułowe piosenki, które śpiewane są na ulicach Warszawy - o tajnych kompletach i powstańczych okopach. Wzruszającą rolą młodej dziewczyny, zaangażowanej w zbrojne podziemie, Danuta Szaflarska zdobyła uznanie polaków.

Danuta Szaflarska fot.Kuba Dąbrowski

28 września (sobota) TR Warszawa zaprezentuje "Dwie godziny"Józefa Wyszomirskiego i Stanisław Wohla. To drugi film w karierze aktorki, w którym spotkała się na planie z Jerzym Duszyńskim. Byli ulubioną parą polskiego kina. Nakręcona w 1946 roku historia pierwszych, powojennych dni padła ofiarą cenzury, a jego premiera odbyła się dopiero 11 lat później.

29 września (niedziela) pokazany zostanie "Skarb"Leonarda Buczkowskiego - pierwszą polską komedię nakręconą po wojnie. Fabuła filmu nawiązuje do palącego problemu tamtych lat: para nowożeńców, kierowca autobusu Witek (Jerzy Duszyński) i ekspedientka Krysia(Danuta Szaflarska), w oczekiwaniu na własne lokum w odbudowującej się Warszawie, trafia do mieszkania zaludnionego przez zbieraninę najróżniejszych typów. Co okaże się tytułowym skarbem, którego gorączkowo szukają współlokatorzy? Pomimo upływu czasu( od premiery filmu mija 64 lata) odpowiedź na to pytanie ma wciąż tak samo krzepiącą siłę.

30 września (poniedziałek) odbędzie się ostatnia prelekcja w ramach cyklu. Będzie to film "Pożegnanie z Marią" Filipa Zylbera - swobodna adaptacja opowiadania Tadeusza Borowskiego. Danuta Szaflarska wcieliła się w rolę starej kobiety uratowanej z getta - Doktorowej - która po jakimś czasie decyduje się do niego wrócić, wybierając śmierć z najbliższymi. Film ten otrzymał pięć nagród na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1993 roku: za debiut reżyserski, muzykę, scenografię, dźwięk i drugoplanową rolę kobiecą dla Danuty Szaflarskiej.

Projekcje odbędą się o godzinie 19:00 w TR Warszawa przy ul. Marszałkowskiej 8. Na wszystkie pokazy wstęp jest wolny.

JT
Telewizja Kino Polska
Ostatnia aktualizacja:  18.09.2013
Zobacz również
Agnieszka Polska laureatką 3. Nagrody Filmowej PISF i MSN
Polskie filmy zagoszczą na Wyspach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll