PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  16.09.2013
Aż cztery polskie filmy powalczą o nagrody na rozpoczętym właśnie 8. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w gruzińskim Batumi. Specjalny list do organizatorów imprezy wystosował Andrzej Wajda, który pokaże w Gruzji film "Wałęsa. Człowiek z nadziei".

W konkursie filmów dokumentalnych o główną nagrodę powalczą dwa polskie tytuły: "Bad Boy - cela dla niebezpiecznych" Janusza Mrozowskiego oraz "Marionetista" w reżyserii Wiktorii Szymańskiej. Ten pierwszy to, wyróżniona już na kilku międzynarodowych festiwalach, opowieść o osadzonych w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Drugi z filmów przedstawia historię Michaela Meschkego - założyciela słynnego Marionetteatern, który zastanawia się, co się stanie z jego kukłami, gdy go zabraknie.

Robert Więckiewicz i Andrzej Wajda na planie filmu 'Wałęsa. Człowiek z nadziei", fot. Marcin Makowski/ITI Cinema 

W konkursie filmów krótkometrażowych wśród 25 wyselekcjonowanych tytułów znalazły się dwa filmy z Polski: pokazywana na wielu festiwalach "Miruna" Piotra Sułkowskiego - opowieść o dziwnej podróży z nieznajomym (Andrzej Chyra) oraz wyróżniona na festiwalu w Gdyni "Matka" Łukasza Ostalskiego - emocjonalny dramat rozgrywający się między trójką głównych bohaterów. W pozakonkursowej sekcji zaś pokazany zostanie "Wygrany" Wiesława Saniewskiego. Polski reżyser i scenarzysta zasiada w tym roku w jury festiwalu w Batumi.

Andrzej Wajda, którego "Wałęsa. Człowiek z nadziei" zostanie premierowo pokazany na gruzińskim festiwalu, wystosował do jego organizatorów specjalny list, w którym podkreśla jak wiele wspólnego mają ze sobą Polska i Gruzja. Wajda zaznacza, że oba narody musiały walczyć o niepodległość z bronią w ręku i że w obu przypadkach kultura, w tym filmy, przyczyniły się do pobudzenia pogrążonego w marazmie społeczeństwa. W swoim liście przyznaje także, że będąc świadkiem historycznych wydarzeń, czuł się zobowiązany, żeby nakręcić "Wałęsę..." i tym samym domknąć tryptyk "Człowieka z...". Wajda podziękował także organizatorom za zorganizowanie seminarium poświęconego jego twórczości w 2007 roku oraz za premierowe pokazy jego filmów ("Katyń" oraz "Tatarak") na kolejnych edycjach festiwalu.

Festiwal w Batumi potrwa do 22 września.

Amanda Siwek
BIAFF
Ostatnia aktualizacja:  16.09.2013
Zobacz również
Salon odrzuconych
Specjaliści z Hollywood w Alvernia Studios
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll