PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Z początkiem roku szkolnego ruszyła 13. już edycja Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Wraz z aktorami Jackiem Poniedziałkiem i Iloną Ostrowską wzięliśmy udział w zajęciach z uczniami IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie.

Na zajęciach prowadzonych przez polonistki Małgorzatę Wiśniewską i Małgorzatę Bazan licealiści z klasy kulturalno-filmowej na podstawie filmu "Wymyk" Grega Zglińskiego rozmawiali o winie, karze, odwadze i odpowiedzialności. Podczas dwugodzinnych zajęć, podzieleni na grupy rozważali stosunek, granego przez Roberta WIęckiewicza, głównego bohatera Freda do żony, rodziców, brata, współpracowników, dzieci, napastników, a także samego siebie. By następnie przy wsparciu Jacka Poniedziałka i Ilony Ostrowskiej przedstawić i omówić poszczególne kwestie rozbierając filmowe sceny na czynniki pierwsze.


Ilona Ostrowska, fot. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

- Liceum to jest ten czas, kiedy rodzą się wielkie pasje, miłości i przyjaźnie. Ja już w liceum prowadziłam sama lekcje poświęcone historii filmu - mówi Małgorzata Wiśniewska, która od 9 lat zaraża uczniów LO im. Klementyny Hoffmanowej miłością do kina. Jej udział w Nowych Horyzontach Edukacji Filmowej nie ogranicza się zresztą wyłącznie do uczestniczenia w nich ze swoimi podopiecznymi. Polonistka jest także współautorką filmowego programu nauczania, do którego tworzy lekcyjne scenariusze. - Film to materiał nie gorszy niż literatura. Budzi niesłychane zainteresowanie uczniów, którzy sami naciskają, by było go coraz więcej - dodaje polonistka, która może pochwalić się tym, że jej byli uczniowie dziś studiują kierunki filmowe: produkcję, aktorstwo, reżyserię.

- Uczniowie rozmawiając o filmie i konfrontując to, co czują z tym, co widzą na ekranie mogą odwoływać się do doświadczenia aktorów, którzy w filmach grają - mówi o pomyśle zapraszania aktorów do udziału w lekcjach Karol Kwiatkowski, koordynator Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. W przeciwieństwie do innych wydarzeń ze świata filmu, na zajęciach z uczniami nie ma podziału na gwiazdy i publiczność. Jacek Poniedziałek i Ilona Ostrowska zasiedli w szkolnych ławkach wraz z młodzieżą, by razem z nimi pochylić się nad zawartymi w filmie znaczeniami.


Jacek Poniedziałek, fot. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

- Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak wyrafinowany i precyzyjny jest wasz sposób myślenia o filmie. Bałbym się, gdyby jakaś moja rola miała być tematem waszych rozważań - usłyszeli uczniowie z ust Jacka Poniedziałka na zakończenie zajęć. Zdaniem aktora taka forma lekcji znakomicie aktywizuje młodych ludzi i uczy ich samodzielnego myślenia, co jest rzadkością w codziennym procesie edukacyjnym.

Elokwencja warszawskich licealistów zrobiła także wrażenie na Ilonie Ostrowskiej. - Fajna młodzież nam rośnie. Doskonale widać, że kino to medium, które działa na ich wyobraźnię, prowokuje do myślenia, wywołuje emocje - powiedziała aktorka po zajęciach.

Zajęcia realizowane w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej przeznaczone są jednak nie tylko dla licealistów. Program składa się z cykli przeznaczonych dla uczniów od szkoły podstawowej po klasy maturalne. - Z roku na rok coraz więcej ludzi i kin z całej Polski bierze udział w naszym projekcie. Dziś jest to 40 miejscowości - od Warszawy po małe miejscowości. To już nie jest tylko oglądanie tzw. filmów trudnych, ale rozmowa poprzez film o różnych problemach współczesności - mówi Karol Kwiatkowski. Na program projektu składa się ok. 150 tytułów zarówno z Polski, jak i z zagranicy, od klasyki po produkcje ostatnich lat. W samej Warszawie w roku ubiegłym w zajęciach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej uczestniczyło około sześciu tysięcy uczniów. W gronie ambasadorów projektu obok Poniedziałka i Ostrowskiej są także Łukasz Simlat, Robert Gonera i Maria Pakulnis.


Rafał Pawłowski
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  16.09.2013
Zobacz również
Arcydzieła od braci Warnerów na American Film Festival
"Wałęsa" z rekordem sprzedaży
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll