PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Już niespełna miesiąc pozostał, aby zgłosić kandydatów do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Tym razem swoich kandydatów ogłaszają m.in.: Bułgaria, Szwecja, Japonia, Austria, Chile i Nowa Zelandia.

Do listy filmów starających się o nominację Amerykańskiej Akademii Filmowej za najlepszy film nieanglojęzyczny dołączają kolejne tytuły światowych kinematografii. Niezdecydowane kraje maja czas na wybór do 1 października. A o już ogłoszonych reprezentantach m.in. Finlandii, Singapuru, Korei Południowej, Czarnogóry i Serbii pisaliśmy w zeszłym tygodniu TUTAJ.

Kadr z filmu "Jedz, śpij, umieraj", fot. WFF

Szwedzi wybrali, nagrodzony Złotymi Żukami (szwedzki odpowiednik Oscara), film Gabrieli Pichler - "Jedz, śpij, umieraj". To historia młodej imigrantki ze Wschodu, która pracuje w Szwecji.

Do grona filmów ubiegających się o nominację dołączył „The Color of Chameleon” w reżyserii  Emila Hristowa, reprezentujący Bułgarię. Jest to czarna komedia o komunistycznym szpiegu, pokazująca absurdy tamtego czasu.

Z kolei Austria postawiła na zdobywcę nagrody Jury Ekumenicznego na ubiegłorocznym Berlinale – "Die Wand" Juliana Pölslera. W filmie pokazano losy kobiety, która została odcięta od ludzi, po tym jak okolicę otoczył niewidzialny mur. 

Chile także wybrało laureata nagród z Berlina. Chilijski kandydat – film „Gloria” w reżyserii Sebastiána Lelio – zdobył w tym roku Srebrnego Niedźwiedzia dla aktorki Pauliny Garcii oraz nagrodę Jury Ekumenicznego.

O Oscara dla Nowej Zelandii postara się film „White Lies”. Jest to adaptacja powieści „Medicine Woman” autorstwa Witi Ihimaera, opowiadająca o maoryskiej uzdrowicielce, która pomaga służącej i jej bogatej pani ukryć pewien sekret.

Swoich kandydatów ogłosiły również Dominikana i Luksemburg. Pierwsze państwo wybrało komedie romantyczną „Quien manda” Ronni'ego Castilli, a drugie postawiło na kryminał „Martwy punkt” Christopha Wagnera. Zaś Japonię reprezentować będzie dramat Yuya Ishii’ego„Fune wo amu”

Tytuł filmu, który będzie reprezentował Polskę w oscarowej rywalizacji poznamy po zakończeniu trwającego właśnie Gdynia - Festiwal Filmowy.


MR
Variety
Ostatnia aktualizacja:  10.09.2013
Zobacz również
Wystawa plakatów Franciszka Starowieyskiego w Krakowie
Nowa biografia Jacka Nicholsona wkrótce w Polsce
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll