PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  15.09.2013
Blisko sto rozmów ze świadkami epoki, ponad tysiąc zdjęć, wykazów, fotokopii dokumentów i wykresów składa się na unikalne wydawnictwo "Fabryka snów", powstałe jako część projektu "Łąkowa 29 – Filmowa Historia Wytwórni" współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Łódzki adres Łąkowa 29 znany jest każdemu miłośnikowi polskiego kina. To tam mieściła się Wytwórnia Filmów Fabularnych – polskie Hollywood, a właściwie, jak mówiono z przekąsem, choć nie bez sympatii – Hollyłódź. Książka Stanisława Zawiślińskiego i Tadeusza Wijaty opowiada o historii wytwórni od jej początków po chwilę obecną – poprzez chwile świetności po moment upadku studia i jego reaktywację.



W grudniu 1945 roku w dawnej hali sportowej przy Łąkowej ruszyły zdjęcia do "Zakazanych piosenek" Leonarda Buczkowskiego – pierwszego po wojnie polskiego filmu fabularnego. Przez pierwsze lata mieściło się tam centrum produkcyjne polskiej kinematografii, gdzie powstawały zarówno fabuły, jak i dokumenty, filmy propagandowe i oświatowe. W 1949 roku Dział Produkcji "Filmu Polskiego" został podzielony na trzy jednostki: Wytwórnię Filmów Fabularnych (gdzie początkowo powstawały także filmy animowane), Wytwórnię Filmów Oświatowych oraz warszawską Wytwórnię Filmów Dokumentalnych. W drugiej połowie lat 50. wytwórnia stała się wykonawcą usług filmowych. W latach 70. produkcja WFF ustabilizowała się na poziomie kilkunastu kinowych fabuł oraz 40-60 odcinków telewizyjnych rocznie. Po załamaniu się produkcji filmowej w Polsce w latach 90. (ostatnim filmem zrealizowanym w wytwórni były "Oczy niebieskie" Waldemara Szarka w 1994 roku), Wytwórnię postawiono w stan likwidacji. Na jej miejscu powstało Łódzkie Centrum Filmowe, które, niestety, nie wdrożyło skutecznego programu naprawczego studia. Majątek WFF stopniowo prywatyzowano, szczęśliwie udało się po części zachować branżowy – telewizyjno-filmowy – charakter miejsca. Obecnie na terenie dawnej WFF działa Łódzkie Centrum Filmowe, administrujące dawnymi magazynami kostiumów i rekwizytów WFF i halą zdjęciową, w budynku dawnego laboratorium mieści się archiwum Filmoteki Narodowej, w Pałacu Dźwięku znalazło siedzibę Studio Nagrań TOYA, zaś w nowym gmachu wybudowanym obok dawnej bramy głównej WFF mieści się studio Opus Film.


Wejście do Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi, lata 70., fot. www.lakowa29.pl

Książka Zawiślińskiego i Wijaty gromadzi relacje ludzi związanych z wytwórnią przy Łąkowej – twórców i aktorów, ale także pracowników pionu produkcyjnego, technicznego i administracyjnego. Dzięki nim czytelnik zajrzy nie tylko za kulisy powstających w Łodzi filmów, odwiedzi owiane legendą miejsca – jak choćby do bufetu, zwanego "tramwajem", ale przede wszystkim pozna szczególną atmosferę tego miejsca i spotka ludzi współtworzących historię polskiego kina.


Siedziba Opus Film, po lewej dawna brama wejściowa do WFF Łódź, fot. galeriamiastalodzi.blox.pl

Wydawcą albumu "Fabryka snów" jest TOYA.

KJZ
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  18.09.2013
Zobacz również
Trwa nabór na Digital Production Challange
GFF: Bogactwo wyboru, kontrowersyjne decyzje
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025
Scroll