PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W Zakopanem zakończył się 9. festiwal Spotkania z Filmem Górskim. Grand Prix imprezy - statuetkę Wielka Drewniana Góra i nagrodę pieniężną w wysokości 4 tys. zł przyznano reżyserowi Alastairowi Lee z Wielkiej Brytanii za film "Autana".

Międzynarodowe jury pod przewodnictwem Aldo Audisio, dyrektora Narodowego Muzeum Gór w Turynie za najlepszy film uznało film "Autana" ukazujący alpinizm i przygodę opowiedzianą w pomysłowy i niestandardowy sposób. "Ten dokument, poprzez zaskakujące sekwencje, wciąga widza od początku do końca i pozwala szerokiej publiczności docenić górską historię. Szczególne wyrazy uznania dla twórcy filmu, który w jednej osobie połączył role reżysera, autora zdjęć, montażysty i producenta" - uzasadnili jurorzy konkursu.Naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Jan Krzysztof swoją nagrodę za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach, uznał francuski film krótkometrażowy Vladimira Celliera "Silbergeier".

Za film najlepiej obrazujący więź człowieka z naturą, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Paweł Skawiński uznał amerykański obraz "W pogoni za lodem" w reżyserii Jeffa Orlowskiego. Film w interesujący sposób poprzez połączenie z fotografią ukazuje zmiany klimatyczne zachodzące na Ziemi.

Nagroda burmistrza Zakopanego za film najlepiej ukazujący ludzkie, kulturowe i artystyczne aspekty życia społeczności górskich przypadła francuskim reżyserom Anne i Erikowi Lapied za obraz "Himalaje, wioska w której zatrzymał się czas". Nagrodę specjalną 9. Spotkań z Filmem Górskim przyznano polskiemu filmowi "Nasz Kasprowy" w reżyserii Janusza Julo Sus.

Festiwalowa publiczność swoją nagrodę przyznała filmowi "Niedźwiedź - Władca Gór" w reżyserii Krystiana Matyska. Nagrodę przygotowaną przez uczniów z Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, młodzieżowe jury przyznało filmowi "Wszystko co mogę" w reżyserii Kanadyjczyków Erika Corslanda i Dave'a Mossopa.

W tym roku do zakopiańskiego festiwalu filmowego zakwalifikowano 29 filmów z 14 krajów. Tegoroczna impreza była dedykowana pamięci Macieja Berbeki, himalaisty który w marcu tego roku zginął na stokach Broad Peak. Gośćmi Spotkań z Filmem Górskim byli wybitni polscy himalaiści Krzysztof Wielicki, Piotr Pustelnik, Kinga Baranowska. W Zakopanem gościł też Simone Moro - zaprzyjaźniony z polskim środowiskiem alpinistycznym włoski wspinacz, alpinista, himalaista, przewodnik górski, pilot helikopterów i oficer wojska włoskiego.

RP
PAP
Ostatnia aktualizacja:  8.09.2013
Zobacz również
Święto kina w Sokołowsku
EFF Integracja Ty i Ja: wszystko o niepełnosprawności
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll