PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Trudno nie brnąc w banały, mówić o fenomenie Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja, jednak to, że jego widzowie – ci stali, i nowi – wyjeżdżają z Koszalina mówiąc o wzruszeniu, unikalnej atmosferze, wspaniałych ludziach jest prawdą.

Fenomenem jest również konkurs filmowy. – Jestem oszołomiony festiwalem i pod ogromnym wrażeniem selekcji filmów – mówił Andrzej Fidyk. – Ten festiwal jest unikalny w skali świata. Rzadko się zdarza, a bywam na wielu festiwalach, żeby nie zdarzyła się w konkursie żadna pomyłka.


W kuluarach festiwalu. Fot. EFF

Śledząc dzieje i rozrost konkursu – w tym roku to ponad 40 filmów – właściwie śledzi się obecność na ekranie tematyki dotyczącej niepełnosprawności w ostatniej dekadzie, tego jak twórcy się z nią zmagają, i jak sami łamią swoje – filmowców – bariery. W pierwszych latach sklejany z wyszperanych produkcji dziś to przegląd propozycji z całego świata, dotykający wszelkich sfer niepełnosprawności, także tabu, intymnych, czasem niewygodnych w odbiorze. Na ekranie w tym roku widzieliśmy nie tylko uśmiechniętych i pełnych pasji niepełnosprawnych, ale też ludzi zmagających się z potwornymi ograniczeniami, dysfunkcjami intelektualnymi, okaleczonych, złamanych chorobą, biedą, bezrobociem i społeczną niechęcią, bezradnych, samotnych i starych. Wykluczonych. Nie widzieliśmy jednego – litości. Ogromną wartością – być może najważniejszą – jest fakt, że na sali kinowej zasiadają widzowie zintegrowani – pełnosprawni konfrontują się z nieznanym, niepełnosprawni oglądają siebie. Jest czas na rozmowę, pytania, skracanie dystansu.Co więcej – poza produkcjami znanymi z kin – festiwal daje szansę obejrzenia filmów niedostępnych w polskiej dystrybucji, a więc całego spectrum tematów, ale i rozmaitych kontekstów ekonomicznych, społecznych i mentalnych niepełnosprawności w różnych zakątkach globu.


Andrzej Fidyk, przewodniczący jury, komentuje werdykt. Fot. EFF

Jury głosowało jednogłośnie, podobno jedynie godzinę, przyznając nie tylko Motyle 2013 – festiwalowe nagrody – w trzech głównych kategoriach, ale także kilka nagród specjalnych. Werdykt w kategorii najlepszego filmu fabularnego nie był zaskoczeniem – bezkonkurencyjna okazała się "Dziewczyna z szafy" Bodo Koksa, także w głosowaniu publiczności. – To film doskonały pod każdym względem – uzasadniali jurorzy, zgodni w tej opinii z publicznością.  Za najlepszy film dokumentalny jury uznało „Zespół punka” (The punk syndrome) w reżyserii Jukki Kärkkäinena oraz Jani-Petteri Passi (Finlandia). Motyl 2013 za najlepszy film amatorski pofrunął do Kajetana Święcichowskiego oraz Małgorzaty Święcichowskiej za film „Mam takie marzenie”. Nagrody specjalne jury przyznało: w kategorii film fabularny dla filmu „Cień błękitu” (A shadow of blue) w reżyserii Carlosa Lascano (Hiszpania, Francja) za poezję, wzruszenie i magię oraz "Vincent chce nad morze" (Vincent wants to sea) w reżyserii Ralfa Huettnera (Niemcy) za nieoczekiwany rozwój wydarzeń. W kategorii film dokumentalny dla filmu „Drewniany” w reżyserii Izoldy Czmok-Nowak (Polska) za poczucie humoru i dla filmu, "Podwójne życie Piotra S." w reżyserii Aliny Mrowińskiej (Polska) za wielką miłość oraz za obraz „Prawo do miłości” w reżyserii Małgorzaty Frydrych (Polska) za determinację i skuteczność reżyserską.


Spotkanie z Jarosławem Boberkiem. Fot. EFF

Projekcjom w tym roku towarzyszyło mnóstwo wydarzeń towarzyszących, m.in. Dyskusje „Bez Barier” z Andrzejem Fidykiem, Wojciechem Malajkatem, Jarosławem Boberkiem i Michałem Sitarskim, panel „Siła reportażu” prowadzony przez Michała Olszańskiego, konferencja naukowa poświęcona filmoterapii, warsztaty fotografii, animacji i dubbingu, cykl wykładów poświęconych obrazom niepełnosprawności w kinie od początku jego dziejów po produkcje współczesne, seanse dzieła kinematografii niemej z taperem, happeningi, wystawy, koncerty. Jubileuszowa edycja EFF Integracja Ty i Ja uzasadniła tegoroczne festiwalowe hasło „Film – sztuka otwarta” po stokroć.

Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym Festiwalu.

Anna Makochonik
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  8.09.2013
Zobacz również
Grand Prix Spotkań z Filmem Górskim dla Brytyjczyka
Czeskie dokumenty w kinie Muranów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll