PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Program i oprawa 10. Europejskiego Festiwalu Filmowego trwającego w Koszalinie może wprawić kinomanów w ekstatyczne drżenie.

Nie dość, że w repertuarze znalazło się ponad 60 filmów w ramach konkursu, pokazów specjalnych, starego kina (przed nami seans z taperem), przeglądów animacji mistrzów gatunku i jego lokalnych adeptów, trzy warsztaty filmowe, to wszystko odbywa się w otoczeniu eksponatów kinematograficznych, plakatów, fotosów, rekwizytów i wyłaniających się z wszelkich festiwalowych miejsc Chaplinów. 


Ceremonia otwarcia 10. Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja. Fot. EFF

Serce festiwalu bije w niewielkiej sali kina Alternatywa, która pęka w szwach na niemal każdym seansie. Prawie pękła podczas wieczornego, pokazu jednego z najbardziej wyczekiwanych konkursowych filmów „Cafe de Flore” Jean-Marca Vallée z interesującą rolą Vanessy Paradis. Rzecz o dość skomplikowanej konstrukcji, łącząca przeszłość i teraźniejszość, będąca w istocie filmem w filmie, lub raczej dwoma filmami sklejonymi w jeden, została w Koszalinie równie dobrze przyjęta, co pokazany jeszcze podczas inauguracji niemiecki dokument Davida Sievekinga "Nie zapomnij mnie". Do Koszalina trafił już opromieniony sukcesem – zwycięstwem podczas tegorocznego Planet+ Doc Film Festival. Nietrudno ten werdykt zrozumieć – obraz stanowi poruszający zapis choroby – reżyser filmuje matkę chorą na Alzheimera –  towarzyszenia na każdym jej etapie, jest wejściem w prywatne sprawy nie tylko bohaterki, ale i otoczenia. Obraz bardzo prywatny, momentami bliski jej granicy, jednak na EFF Integracja Ty i Ja, którego marką jest burzenie barier – jak najbardziej na miejscu.


Kadr z filmu "Cafe de flore". Fot. Vivarto

Dzień kolejny niemal w całości należał do dokumentów-portretów niepełnosprawnych dorosłych i dzieci z dysfunkcjami fizycznymi („Dźwięki dla Mazina”, „Veronika”) i intelektualnymi („Podwójne życie Piotra S”, „Nucące dziecko”), osób cierpiących na zaburzenia natury psychicznej („Austin Mardon Kelly Thomas”), po wypadkach („Drugie życie"), ludzi realizujących wbrew przeciwnościom swoje pasje („Drewniany”, „Zatańczyć w chmurach”) i w ramach portretu zbiorowego – zrealizowany z charakterystycznym dla Skandynawów dystansem i humorem „Zespół punka”. Bohaterami drugiego planu, często nieobecnymi na ekranie, a gdzieś „pomiędzy” są rodzice, przyjaciele, opiekunowie, ludzie bywający cieniem, wsparciem, opoką.


Kadr z filmu "Nie zapomnij mnie". Fot. Against Gravity

Optyka, którą przyjmują dokumentaliści bywa dyskretna, lub zupełnie bezpośrednia. Głębokie wchodzenie w prywatność ludzi niepełnosprawnych wciąż budzi różne reakcje, jednak wciąż aktualna wydaje się konstatacja, iż dokument odwagą i bezkompromisowością wyprzedza fabułę, nawet, gdy formalnie bywa w tyle. Jak wspomniał podczas spotkania z publicznością przewodniczący jury tegorocznego konkursu i mistrz dokumentu, Andrzej Fidyk: – Film dokumentalny powinien być tak skonstruowany, by widz oglądał go z równym zainteresowaniem jak fabułę.

Za nami połowa konkursowego repertuaru, przed nami sekcja filmów amatorskich, czyli  realizowanych przez osoby niepełnosprawne. Werdykt jury i rozdanie nagród – w sobotę, 7 września.

Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym Festiwalu.


Anna Makochonik
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  6.09.2013
Zobacz również
"Zakazane imperium" wraca na antenę z czwartym sezonem
"Wałęsa. Człowiek z nadziei" w Wenecji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll