PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Film "Chce się żyć" w reżyserii Macieja Pieprzycy będzie miał swą światową premierę w konkursie głównym World Film Festival w Montrealu. W sekcji pozakonkursowej zaprezentowany zostanie "Gabriel" Mikołaja Haremskiego.
 
"Chce się żyć" to opowieść inspirowana prawdziwą historią. Głównym bohaterem filmu Pieprzycy ("Drzazgi") jest chory na porażenie mózgowe Mateusz (w tej roli Dawid Ogrodnik – Rahim z "Jesteś Bogiem"), który we wczesnym dzieciństwie został uznany przez lekarzy za osobę, z którą nigdy nie będzie można nawiązać kontaktu. Po dwudziestu pięciu latach okazuje się jednak, że jest on całkowicie normalnym i inteligentnym człowiekiem, a – w odpowiednich warunkach – może w pełni komunikować się ze światem zewnętrznym. "Chce się żyć" porównywany jest do takich tytułów, jak: "Moja lewa stopa"Jima Sheridana oraz "Motyl i skafander"Juliana Schnabela.


Kadr z filmu "Chce się żyć", fot. Paweł Dyllus/PISF

W ramach pozakonkursowej sekcji Focus on World Cinema zostanie pokazany młodzieżowy film "Gabriel" w reżyserii Mikołaja Haremskiego. Jest to historia zainteresowanego motoryzacją nastolatka - Tomka. Chłopak pewnego dnia ucieka z domu dziadków, z którymi mieszka od śmierci matki, i rusza na poszukiwania ojca. Pokaz filmu na festiwalu będzie zarazem jego światową premierą.

Widzowie festiwalu w Montrealu będą mieli okazje zobaczyć również trzy filmy krótkometrażowe z polskim udziałem: polsko-szwedzką koprodukcję "The Big Leap" w reżyserii absolwenta Szkoły Wajdy – Kristoffera Rusa, polsko-niemiecką animację "Czerwony papierowy stateczek" w reżyserii Aleksandry Zaręby - oba filmy w ramach sekcji Focus on World Cinema oraz etiudę "Żar" w reżyserii Bartosza Kruhlika w sekcji Best Student Films of the World.

Celem festiwalu w Montrealu jest wspieranie rozwoju międzynarodowej kinematografii poprzez promowanie różnorodności kulturowej i działalność na rzecz debiutujących twórców i dzieł nowatorskich. Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się 22 sierpnia i potrwa do 2 września 2013 roku.
 
AS
PISF
Ostatnia aktualizacja:  22.08.2013
Zobacz również
Dziesiąty weekend z Zielonym Jazdowem
Allan Starski: Pociągały mnie zawsze prawdziwe wyzwania
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll