PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  22.08.2013
Poznań na mapie dużych miast w Polsce kojarzony jest szczególnie z biznesem i sportem, a przez to – mimo wieloletniej filmowej tradycji – często pomijany przez twórców poszukujących lokalizacji do nowych produkcji. Nowa jednostka powołana przez Urząd Miasta, Poznan Film Commission, ma zachęcić filmowców do zauważenia możliwości, jakie niesie za sobą stolica Wielkopolski.

W jaki sposób zamierza przyciągnąć do Poznania przemysł filmowy?
 
Rozpocznie od odpowiedniej promocji. Kluczowym narzędziem będzie baza lokacji, która udokumentuje najciekawsze miejskie przestrzenie o dużym potencjale filmowym. Składać się będzie na nią 130 galerii fotograficznych, przedstawiających poznańskie budowle i krajobrazy wraz ze specyfikacją techniczną, niezbędną chcących skorzystać z tej oferty. Dodatkowo 30 najbardziej reprezentatywnych przestrzeni zostanie przedstawionych w postaci klipów. Całość udostępniona będzie już w grudniu na stronie internetowej oraz wydana w formie albumu, który rozesłany zostanie do przedstawicieli branży filmowej. W bazie przedstawione będą nie tylko rozpoznawalne w całym kraju Ratusz, Stary Browar czy Międzynarodowe Targi Poznańskie, lecz także miejsca nieoczywiste: nastrojowe parki i skwery, secesyjne kamienice oraz drewniane baraki. - Wybierając miejsca do lokacji starałem się, żeby było ono niepowtarzalne, specyficzne, takie, którego nie znajdziemy w innym miejscu w Polsce. Szukałem miejsc od slumsów, poprzez przepiękne poznańskie ulice, kończąc na miejscach ekskluzywnych – mówi Tomasz Łuczewki, jeden z współtwórców powstającej bazy.


Kościół farny na Starym Mieście w Poznaniu. Fot. Poznan Film Commission

Promowanie poznańskich przestrzeni jest jedynie cząstką celów PFC. Głównym obowiązkiem Komisji będzie współpraca z filmowcami przed rozpoczęciem i w trakcie zdjęć. Udzielona zostanie im wszelka pomoc we współpracy ze służbami miejskimi, również przy wydawaniu odpowiednich pozwoleń. Twórcy będą poinformowani nie tylko o dostępnych zasobach miasta, lecz także o możliwościach skorzystania z bazy firm wyspecjalizowanych w dziedzinie produkcji filmowej, telewizyjnej i multimedialnej. Zgromadzone dane pomogą zarówno producentom w znalezieniu współpracowników, jak i poznańskim ekspertom w promocji ich potencjału. Docelowo ekipy filmowe będą otrzymywać Kartę PFC, która zapewni zniżki w hotelach, restauracjach oraz firmach zajmujących się transportem, cateringiem czy wynajmowaniem sprzętu niezbędnego przy realizacji projektów.

Wszystko to oferowane jest bezpłatnie - wyłącznie po to, by stolica Wielkopolski zapisała się w pamięci filmowców jako miejsce przyjazne. Do tej pory wspieraniem kinematografii w Poznaniu zajmował się w głównej mierze Regionalny Fundusz Filmowy (wcześniej Wielkopolski Fundusz Filmowy), który w latach 2008-2013 współfinansował aż 22 produkcje dokumentalne, dwie animowane i dwie fabularne: komedię romantyczną "Milczenie jest złotem" oraz młodzieżowy film science-fiction „Felix, Net i Nika oraz teoretycznie możliwa katastrofa”. Poznan Film Commission pragnie zwielokrotnić te liczby. Choć marzeniem filmowego działu Urzędu Miasta jest sprowadzenie do serca Wielkopolski twórców wielkich produkcji fabularnych, jego działalność skierowana jest do wszystkich osób zajmujących się zawodowo kinematografią i telewizją. Do współpracy zaproszeni są nie tylko producenci i reżyserzy, ale również pracownicy planów filmowych, właściciele agencji multimedialnych i twórcy klipów reklamowych oraz studenci szkół filmowych i teatralnych, którzy stawiają pierwsze kroki w branży.


Na Stadionie Miejskim w Poznaniu. Fot. Poznan Film Commission
     
Stereotypowe opinie o Poznaniu określają go jako miasto ludzi uczciwych, gospodarnych i przedsiębiorczych, a PFC zależy na tym, by wrażenie to potwierdzić w działaniu. - Najważniejszą cechą wyróżniającą PFC na polskiej mapie filmowej będzie orientacja na producentów oraz gotowość pracowników biura do maksymalnego ułatwiania organizacji planu w naszym mieście. Mocno wierzymy, że dzięki temu jeszcze w tym roku padnie w Poznaniu pierwszy klaps filmowy – mówi Michał Gramacki, manager Poznan Film Commission.
     


KJZ
Poznan Film Commission
Ostatnia aktualizacja:  23.08.2013
Zobacz również
"Warszawa Singera" zaprasza na filmy
Urodziny Mariana Chmielewskiego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll