PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  19.08.2013
Dzisiaj 85. urodziny obchodzi Jerzy Blaszyńskie, jeden z wybitniejszych polskich operatorów dźwiękowych.


Jerzy Blaszyński urodził się 19.08.1928 r. w Radomiu.  Jest absolwentem wrocławskiej Politechniki. Zdobyte radiotechniczne wykształcenie pokierowało Blaszyńskiego do Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi, gdzie objął kierownictwo Cechu (przyszłego Wydziału) Techniki Dźwięku i Montażu.  Jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej oraz jednym z założycieli Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Doświadczenie w pracy przy nagraniach dźwiękowych w filmie zdobywał od od przedwojennych fachowców: Józefa Bartczaka, Jerzego Koprowicza, Jana Radlicza, Stanisława Urbaniaka. Jego techniczne wykształcenie pozwoliło mu na wprowadzenie pewnych udogodnień w panujących dotychczas metodach nagrania dźwięku. Kiedy zorientował się, że optyczny zapis dźwięku pochłania mnóstwo czasu i energii, a daje rezultaty niedoskonałe, zastąpił go zapisem magnetycznym. Blaszyński zgromadził tyle sprzętu nagraniowego, że musiał zainicjować budowę osobnego budynku dla Wydz. TDiM. W nowej siedzibie zastosował nowoczesne rozwiązania akustyczne. W tak powstałym Studiu Dźwięku, zwanym Pałacem Pod Blachą, wyposażonym nawet w basen do rejestracji wodnych efektów akustycznych, udźwiękowiono stereofonicznie szerokoformatowe (70mm) kopie„Potopu”, „ Ziemi obiecanej”, „ Nocy i dni”. Blaszyński był operatorem dźwięku filmów Hoffmana iAntczaka.


Jerzy Blaszyński, fot. www.lakowa29.pl

Wśród ponad 60 filmów kinowych i seriali telewizyjnych, do których Jerzy Blaszyński, w trakcie trwającej z górką 40 lat kariery zawodowej, nagrał dźwięk, były m.in. obrazy  „Śmierci prezydenta”  Jerzego Kawalerowicza, „Pałacu” Tadeusza Junaka i „Akademii Pana Kleksa” Krzysztofa Gradowskiego, za dźwięk do których  był w latach 1977, 1980 i 1984 nagradzany na FPFF, który wówczas odbywał się w Gdańsku. W swoim dorobku Blaszyński ma też tak wybitne filmy, jak „Austeria”Kawalerowicza, "Lekcja martwego języka" Janusza Majewskiego, „Pensja pani Latter” Stanisława Różewicza czy "Pożegnanie jesieni" Mariusza Trelińskiego. Karierę zakończył w 1995 r., nagrywając dźwięk do "Drzew" Grzegorza Królikiewicza w systemie Dolby stereo.

Jego pracę doceniali nie tylko koledzy z planu, którzy niejednokrotnie ciepło wypowiadali się o Blaszyńskim. W 2011 został laureatem Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich, przyznanej mu za całokształt twórczości.
AAS
SFP/ Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  14.12.2013
Zobacz również
60. urodziny twórcy "Habemus papam"
Etiuda & Anima czeka na filmy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll