PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  14.08.2013
Mimo że w ubiegły weekend zadebiutowało w polskich kinach aż 10 premier, żadna z nich w najmniejszym stopniu nie zagroziła liderowi zestawinia „Smerfom 2”.

Film wyreżyserowany przez Raję Gosnella ma za sobą znakomity drugi tydzień. Kontynuacja hitu sprzed 2 lat zanotowała praktycznie zerowy spadek popularności. "Smerfy 2" obejrzało zatem jeszcze 124 284 osób. Zatem po 10 dniach wyświetlania "Smerfy 2" mają już widownię rzędu 385 tysięcy widzów. Dla porównania, pierwsza część zgromadziła w drugi weekend 102 tysiące osób i w sumie miała na koncie 413 tysięcy widzów. Tak więc sytuacja „dwójki” zaczyna się poprawiać względem poprzednika. 


Kadr z filmu "Smerfy 2", fot. Columbia Pictures


Wraz z bardzo dobrym wynikiem „Smerfów 2” poprawiła się również ogólna sytuacja w polskich kinach. Zakończenie upałów w kraju skutkowało niskimi spadkami frekwencji na starszych tytułach, dzięki czemu sprzedano łącznie 351 063 biletów.


Na drugim miejscu zadebiutowała premiera, amerykańska komedia "Jeszcze większe dzieci". Kontynuacja filmu z Adamem Sandlerem „Duże dzieci” przyciągnęła przed ekrany 36 686 widzów. To niezły rezultat jak na tego aktora. Warto zaznaczyć, że film osiągnął bardzo przyzwoitą średnią widzów na kopię – 403 osoby. Dla porównania, pierwsza część komedii z 2010 roku na otwarcie przyciągnęła 30 tysięcy widzów, natomiast w sumie zgromadziła w kinach 139 tysięcy osób.


W dalszym ciągu duże wrażenie robi postawa horroru "Obecność". Mimo że film zanotował dość skromne otwarcie (33 tysięcy osób), może się już pochwalić widownią rzędu 194 tysięcy. W ubiegły weekend widownia znowu utrzymała się na tym samym poziomie: film obejrzało jeszcze 31 649 osób. To zdecydowanie najlepszy rezultat osiągnięty przez film grozy w ostatnich latach.


Na czwartym miejscu znalazł się kolejny debiutant, komedia kryminalna „R.I.P.D. Agenci z zaświatów” w reżyserii Roberta Schwentke. Film zJeffem Bridgesem i Ryanem Reynoldsem zgromadził dość skromną widownię w wysokości 25 773 osób. Rezultat nie dziwi z racji tego, że produkcja zbiera bardzo słabe recenzje, a w USA stała się najbardziej spektakularną klapą finansową  letniego sezonu. Kosztujący 130 milionów dolarów film zarobił zaledwie 31 milionów…


O widownię walczą jeszcze "Minionki rozrabiają". Widownia na tej animacji w ubiegły weekend utrzymała się na tym samym poziomie co przed tygodniem i przyciągnęła jeszcze 20 623 osób. W sumie – 493 tysiące widzów.


Z kolei poprawiła się widownia na granym od końca czerwca thrillerze "Iluzja". Film Louisa Leterierra obejrzało jeszcze 15 924 osób. W sumie – rewelacyjny już rezultat – 502 tysiące widzów.


Na siódmej pozycji znalazł się western Gore’a Verbinski’ego "Jeździec znikąd". Film z Johnnym Deppem obejrzało kolejnych 13 123 osób. Po czterech tygodniach wyświetlania produkcja ta zanotowała łączną sprzedaż biletów na poziomie 242 tysięcy.


O takiej widowni mogą pomarzyć dystrybutorzy filmu "Wolverine". Ekranizacja komiksu z Hugh Jackmanem w roli głównej przyciągnęła przed ekrany 132 tysięcy osób. W ubiegły weekend - 13 033 widzów.


Ostatnim filmem z widownią przekraczającą 10 tysięcy osób jest premierowa francuska komedia "Miłość po francusku". Film obejrzało 11 986 osób.


Pozostałe premiery nie przedostały się do czołowej dziesiątki. Amerykańska komedia "Do zaliczenia" zainteresowała na 80 kopiach zaledwie 9098 osób. Francuską animację "Sklep dla samobójców" obejrzało 4966 widzów. Polski, nagradzany dokument "Miłość" zachęcił do seansu 2025 osób. Niema wersję „Śnieżki” obejrzało zaledwie 1088 widzów. Natomiast dramat francusko-belgijsko-holenderski "Anomalia" przyciągnęły przed ekrany tylko 380 osób.


Premiery następnego tygodnia: od środy – animacja Disneya „Samoloty”; komedia z Jennifer Aniston „Millerowie”; od piątku – film science – fiction z Mattem Damonem „Elizjum”; kontynuacja filmu fantasy dla młodzieży „Percy Jackson: Morze potworów”; włoski film biograficzny „Maryja, matka Jezusa”.

Paweł Zwoliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  12.12.2013
Zobacz również
Zwycięzcy konkursu "Kurs za recenzje" Studia Munka
Urodziny Beaty Tyszkiewicz
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll