PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  13.08.2013
Zakończyła się 14. Letnia Akademia Filmowa.

Ostatnie dni przeglądu obfitowały w spotkania z gośćmi. Reżyserka i aktorka Martha Ibarra zaprezentowała swój film o bohaterze retrospektywy Tomása Gutiérreza Alei i dzieliła się wspomnieniami o wspólnej pracy i życiu z nim.  Rosyjski aktor Wiktor Byczkow (komu to nazwisko nic nie mówi, podpowiem tylko – to Kuźmicz z serii „Osobliwości narodowego...”) opowiadał o współpracy z innym bohaterem retrospektywy – Aleksandrem Rogożkinem. Leszek Wosiewicz przedstawił swój od niedawna obecny w kinach powstańczy film "Był sobie dzieciak", a Konrad Szołajski spotkał się z widzami po projekcji ośmiu filmów dokumentalnych. Rzadko się w Zwierzyńcu zdarza, że publiczność nie zadaje pytań, ale po wzruszającej „Joannie” Anety Kopacz tak się stało – najwyraźniej piękna opowieść i wrażliwość autorki odebrały widzom głos. Nie brakowało za to pytań i emocji na spotkaniach z ks. Markiem Lisem, który był gospodarzem cyklu „Rekolekcje filmowe”.


Kadr z filmu "Joanna". Fot. Wajda Studio

Wielkim powodzeniem niezmiennie cieszyły się nieznane filmy pakistańskie, przybyło miłośników kinematografii islandzkiej, jak zwykle oblegane były filmy z ostatniego kinowego sezonu i te niebawem wchodzące na ekrany, w tym zwycięzcy ostatnich festiwali w Wenecji i Berlinie: "Pieta" Kim Ki-duka i "Pozycja dziecka" Călina Petera Netzera. Zamykał Akademię obraz „Vodka Lemon” Hinera Saleema, z jednej strony wieńczący wysokoprocentowy cykl „Diabeł w butelce”, z drugiej – zapowiadający przyszłoroczną retrospektywę tego kurdyjskiego reżysera. Jest na co czekać.

Jeszcze słów kilka o jedynym przejawie (zdrowej) rywalizacji w Zwierzyńcu, czyli o Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych 2013. Jury w składzie: Adam Garbicz, Maciej Gil (przewodniczący), Janusz Korosadowicz, Adam Radziszewski, Paulina Skoczylas wysłuchało 10 konkursowych prelekcji w wykonaniu: Michała Adamskiego, Stanisława Dunina-Wilczyńskiego, Jolanty Hermy, Joanny Jakubik, Michała Jędrzejka, Anny Kurdy, Anny Kurzęckiej, Macieja Matusika, Doroty Pogorzelskiej i Agnieszki Staszczak – i jednogłośnie przyznało Nagrodę Główną Michałowi Jędrzejkowi za prelekcję do filmu „Hannah Arendt” Margarethe von Trotty oraz wyróżnienie Annie Kurdzie za prelekcję do filmu „Tango libre” Frédérica Fonteyne'a. Nagrodę Publiczności również otrzymał Michał Jędrzejek. Uczestnicy Konkursu spotkali się z jurorami i organizatorami na nieformalnych warsztatach, mieli też okazję „podsłuchiwać” doświadczonych prelegentów w akcji.

Choć jeszcze niedawno twierdziłem i żałowałem, że Letnia Akademia Filmowa – wspaniała, zasłużona impreza, do której, nie ukrywam, mam sentyment szczególny – straciła impet i powab, to po tegorocznej edycji odzyskałem wiarę w nią. Wyraźnie przybyło widzów, oferta filmowa i kinowa była na naprawdę wysokim poziomie, odbyło się mnóstwo inspirujących spotkań z gośćmi z (prawie) całego świata, obecne były oczywiście nieodzowny element edukacyjny i ciekawe imprezy towarzyszące... Tak, żal było opuszczać Roztocze. Ale już za niecały rok jubileuszowa, 15. Letnia Akademia Filmowa, myślę, że znów bardzo udana. Proszę zanotować w kalendarzach: 8-17 sierpnia 2014 roku i przyjechać przekonać się osobiście. Do Zwierzyńca warto zaglądać o każdej porze roku i dnia.


Maciej Gil
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  13.08.2013
Zobacz również
[wideo] Prestiżowy wykład Scorsese w sieci
Filmy i inne atrakcje kulturalne jesiennej ramówki TVP2
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll