Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
- TVP 2 to największy DKF w Polsce - powiedziała nieco żartobliwie Grażyna Torbicka podczas dzisiejszej konferencji prasowej poświęconej jesiennej, kulturalnej części ramówki telewizyjnej Dwójki.
- Tematyka kulturalna ma w TVP 2 szczególne miejsce. To jest program, który do szerokiej publiczności stara się adresować treści czasami trudniejsze, a czasami również te, które sami uważamy, że powinny do niej dotrzeć. W tegorocznej, jesiennej ramówce tematyka kulturalna będzie bardzo widoczna. Od przypomnienia wydarzeń z wakacyjnych festiwali po inne imprezy i spotkania z twórcami – zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej Juliusz Braun, prezes TVP.
Juliusz Braun, prezes TVP. Fot. EJ.
- Staramy się, aby w naszym kanale kultura była obecna codziennie. Nie oddzielamy kultury wysokiej od niskiej. Realizujemy ją na trzech poziomach. Pierwszym z nich jest edukacja, którą realizujemy poprzez nasze magazyny, ale także poprzez informacje kulturalne w „Panoramie”. Drugim poziomem jest prezentacja dzieł kultury w paśmie filmowym, muzycznym i literackim. Wreszcie – jako trzecie – wymieniłbym nasze zaangażowanie w koprodukcję projektów artystycznych, głównie wielu filmów dokumentalnych – mówił Jerzy Kapuściński, dyrektor TVP 2. Wśród nich nagrodzoną Złotym Lajkonikiem na 53. KFF „Miłość” Filipa Dzierżawskiego, reżysera który zrealizował również najnowszy kulturalny spot reklamowy telewizyjnej Dwójki.
- W cotygodniowym, czwartkowym paśmie „Kocham kino” prezentowane będą – podobnie jak to czynimy już od 17 lat – filmy autorskie, artystyczne i jednocześnie dostarczające spory zastrzyk rozrywki. Zaczniemy już 5 września od „Skóry, w której żyję” Pedro Almodovara. Później pokażemy również "Boso, ale na rowerze" Felixa Van Groeningena – zapowiedziała, prowadząca wspomniane pasmo oraz niedzielny program „Kocham kino”, Grażyna Torbicka. Będą też filmy polskie tj. "Wygrany" Wiesława Saniewskiego, "Erratum" Marka Lechkiego czy też "Daas" Adriana Panka oraz „Ki” Leszka Dawida. Nie zabraknie także dokumentów m.in. "Dziennik z podróży" Piotra Stasika, który ma zostać pokazany już w październiku, oraz – w ramach cyklu „Świat bez fikcji” – "Sekrety miłości" Krystiana Matyska, „AK i UPA od konfliktu do porozumienia” czy też trzyczęściowa „Wojna w Iraku, co poszło źle”. - W niezmienionej formule pozostaje również nadawany w niedzielne wieczory program „Kocham kino” wzbogacony comiesięczną rozmową publiczności z gościem specjalnym – dodała Grażyna Torbicka. Do tej pory w takich mini talk-show uczestniczyli już m.in. Lech Majewski, Bogusław Linda, David Lynch, Maciej Stuhr i Robert Więckiewicz. Pierwszy program - 8 września - rozpocznie specjalna relacja z 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie trzy dni wcześniej odbędzie się specjalny pokaz najnowszego filmu Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei".
Grażyna Torbicka. Fot. TVP.
Dwójka stawia również na kontynuację cyklu wywiadów z wybitnymi twórcami. – „Rozmowy poszczególne” rozpoczęliśmy ponad rok temu. Do ludzi kultury zwróciliśmy się z prośbą o zgodę na bardzo szczególne, osobiste rozmowy z nimi. Każdy z gości mógł wybrać osobę, z którą chciałby porozmawiać. My wybraliśmy dla niego przestrzeń, która była dla niego ważna i gdzie odbywała się później rozmowa – wyjaśniał Jerzy Kapuściński. Do tej pory zarejestrowano już kilkanaście rozmów, które stopniową są już emitowane na antenie TVP 2 i będą obecne również w późnojesiennej ramówce (w niedzielne popołudnia). Kolejne są w trakcie realizacji. Bohaterami „Rozmów poszczególnych” są m. in. Janusz Głowacki (w rozmowie z Waldemarem Dąbrowskim), Krzysztof Krauze (z Joanną Kos-Krauze), Janusz Majewski (z Janem Wołkiem), Andrzej Wajda (z Agnieszką Holland), Jerzy Hoffman (z Anną Dymną), Krzysztof Zanussi (z Januszem Sosnowskim) czy też Kazimierz Kutz (z Aleksandrą Klich). Będą też koncerty m. in. Tomasza Stańki oraz - zapowiadany na listopad - przeplatany wspomnieniami aktorki koncert Stanisławy Celińskiej zatytułowany "Nowa Warszawa". Za filmową realizację drugiego z wymienionych projektów odpowiada Bartosz Konopka.
W każdy niedzielny poranek Kamil Dąbrowa, Piotr Najsztub i Jacek Żakowski ponownie zaproszą na - nadany od września 2011 roku - program „Kultura, głupcze”. – To nie jest program, w którym analizujemy dzieła sztuki. Nie rozmawiamy o filmach, koncertach i wydarzeniach kulturalnych, ale zastanawiamy się nad tym, co z nich wynika. Stawiamy trudne pytania, bo uważamy – za Zygmuntem Baumanem – że sztuka jest narzędziem zmiany społecznej – tłumaczył Kamil Dąbrowa. Z początkiem września rusza kolejny sezon, emitowanego również od września 2011 roku - „WOK – Wszystko o kulturze”. Najważniejsze bieżące wydarzenia i zjawiska artystyczne komentują w nim: Maciej Nowak (teatr), Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński (muzyka), Adriana Prodeus (sztuki wizualne) oraz Antonina Turnau i Szymon Kloska (literatura).
Marcin Zawiśliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja: 12.08.2013
Zwierzynieckie rekolekcje
"World War Z” bije rekordy oglądalności
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024