PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  20.07.2013
Od pięciu lat mam przyjemność uczestniczyć w pracach komisji selekcyjnej poznańskiego Animatora. Ciężka to praca, ale i niezwykle frapująca. Bywa, że i momentami niezbyt przyjemna, wszak nie wszyscy twórcy filmów odrzuconych przyjmują werdykty komisji – co trudno się dziwić – ze stoickim spokojem.

Przybywa zatem obejrzanych filmów, ubywa filmowych przyjaciół. Trudno, by autor niedopuszczonego do konkursu tytułu był zadowolony z mojej pracy. A liczba zgłaszanych filmów do konkursu rośnie w postępie geometrycznym. Przed trzydziestu laty wybierało się pięćdziesiątkę tytułów z dwustu zgłoszonych, w tym roku liczba filmów konkursowych to aż 650 tytułów. Statystycznie więc do konkursu wchodzi co trzynasty film.
W tym roku – podobnie zresztą jak w latach poprzednich – ton selekcji nadawały animacje nadesłane z Kanady (8 filmów w konkursie), Francji (5), USA (4), Rosji (3), Niemiec (3) i Polski (11!). Niezwykle cieszy rekordowa liczba tytułów rodzimej produkcji, a wierzcie mi Państwo, nie stosowaliśmy w stosunku do nich żadnej taryfy ulgowej. Polska animacja jest naprawdę w znakomitej formie, i to zarówno ta młoda (Ewa Borysewicz, Anita Kwiatkowska-Naqvi, Zbigniew Czapla, Tomasz Popakul), jak i ta nieco starsza (Witold Giersz, Krzysztof Kiwerski). Te kinematografie zdominowały selekcję nie tylko ilościowo, ale i jakościowo.


Anita Kwiatkowska-Naqvi w trakcie realizacji "Ab ovo". Fot. Anita Kwiatkowska-Naqvi.

Moimi faworytami były filmy polskie ("Ab ovo" Anity Kwiatkowskiej-Naqvi, "Do serca twego" Ewy Borysewicz, „Signum” Witolda Giersza i "Toto" Zbigniewa Czapli), kanadyjskie ("Kaspar" Diane Obomsawin, "Paula" Dominica Etienne Simarda) i rosyjskie ("Obida" Anny Budanowej, "Umba-Umba" Konstantina Brilliantowa). Cóż więc tu komentować, w werdykcie jury znalazła się większość filmów, które wymieniłem powyżej. To wielka radość, i satysfakcja zarazem. Szczególnie cieszy mnie Grand Prix dla filmu Anity Kwiatkowskiej-Naqvi, jej film wzbudził podczas naszych obrad najżywszą dyskusję. Obserwuję twórczość tej reżyserki, jeszcze studentki łódzkiej Szkoły Filmowej, od samego początku. Już jej debiutancka etiuda „Protozoa” (2010) – zrealizowana na pierwszym roku studiów pod opieką Mariusza Wilczyńskiego i Marka Skrobeckiego – wzbudziła mój entuzjazm. Kolejna – "Carnalis” (2012), powstała pod opieką Piotra Dumały i Krzysztofa Rynkiewicza, potwierdziła, że na firmamencie naszej animacji pojawił się ogromny talent. "Ab ovo" (opieka: Henryk Ryszka, Aleksandra Chrapowicka) stanowi jakby ukoronowanie jej dotychczasowej, studenckiej twórczości. Grand Prix poznańskiego Animatora to już trzecie – jakże prestiżowe – trofeum dla tego filmu, wcześniej animacja Kwiatkowskiej-Naqvi wygrała – jako najlepszy dyplom – festiwal w Annecy oraz zdobyła wyróżnienie na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.

Kadr z filmu "Ab ovo". Fot. Anita Kwiatkowska-Naqvi.

Werdykt tegorocznego składu jurorskiego poznańskiego Animatora przyjmuję zatem z satysfakcją i zarazem z pewnym… smutkiem. Zabrakło w nim miejsca dla kilku naprawdę znakomitych filmów, choćby przepięknego „Signum” Witolda Giersza. Poziom festiwalu okazał się zbyt wysoki. Trudno było uhonorować wszystkich, którzy na to zasługiwali. Zawinił regulamin.


Jerzy Armata
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  20.07.2013
Zobacz również
Nowe Horyzonty: Muzyka z serca Alp
Urodziny Anny Chodakowskiej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll