Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Grzegorz Kempinsky, znany dotychczas przede wszystkim jako reżyser sztuk teatralnych, zamierza przenieść na ekran "Nielegalnych", szpiegowską powieść emerytowanego agenta polskiego wywiadu Vincenta V. Severskiego.
Już od kilku tygodni zarówno Vincent V. Severski jak również Grzegorz Kempinsky informują na swoich blogach o postępach prac nad scenariuszem do ekranizacji thrillera szpiegowskiego "Nielegalni". Na razie nie wiadomo, kto zagra główne role, ani kiedy i w jakim składzie rozpoczną się zdjęcia do filmu o Konradzie Wolskim, polskim agencie wywiadu, i jego najbliższych współpracownikach.
"Nielegalni" to osadzona we współczesnych, polskich realiach społeczno-politycznych, wielowątkowa powieść szpiegowska. Jej autor, ukrywający się pod pseudonimem Vincent V. Sverski, przez wiele lat był agentem polskiego wywiadu. Ze służby odszedł w 2007 roku, był wielokrotnie odznaczany i wyróżniany przez najwyższe władze RP. Został także uhonorowany Legią Zasługi przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamę. "Nielegalni" to jego debiut literacki. Jego kontynuacją była wydana w zeszłym roku powieść "Niewierni". Z zapowiedzi byłego superszpiega wynika, że obecnie pracuje nad trzecią częścią losów Konrada Wolskiego, która ma nosić tytuł "Nieśmiertelni". Severski już jest porównywany do mistrzów tego gatunku tj. Tom Clancy czy Ken Follet.
Grzegorz Kempinsky, scenarzysta i reżyser "Nielegalnych", to absolwent oraz wieloletni wykładowca reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Dzieciństwo i pierwsze lata studiów (filmoznawstwo), spędził w Szwecji. Jest tłumaczem z języka szwedzkiego (m.in. „Panna Julia” Augusta Strindberga, kilka sztuk Henninga Mankella i kilka Bengta Ahlforsa) oraz autorem scenariuszy do filmów fabularnych, m.in.: "Rób swoje, ryzyko jest twoje" i seriali telewizyjnych „Czego boją się faceci, czyli seks w mniejszym mieście” (reż. i scen.), „Zostać Miss”, oraz spektakli teatralnych Teatru TV, np.: „Historia o ptaku Cis”. Jest trzykrotnym laureatem nagrody Złota Maska za najlepszą reżyserię – w roku 2006 za reżyserię „Oskara i Pani Róży” i „Push-up 1-3. Ostatnie piętro”; w 2008 roku za „Sinobrodego – nadzieję kobiet” i „Boga” (spektakl Teatru Zagłębia), zaś w 2010 roku za „Łysą śpiewaczkę” w Teatrze Zagłębia.
Marcin Zawiśliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013
Piotr Dumała jurorem festiwalu Ars Independent
Powstanie serial zrobiony Instagramem?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024