PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
20 lipca ruszy pierwsza edycja projektu "Wędrujące opowieści". Grupa artystów i animatorów przez czterdzieści dni będzie przemieszczać się wozem konnym po wybranych miejscowościach Podlasia, aby wspólnie z mieszkańcami wymieniać się opowieściami, organizować pokazy filmów, koncerty zespołów czerpiących inspiracje z twórczości mniejszości etnicznych i prowadzić międzykulturowe warsztaty.

Animatorzy i artyści (Studio O, Kolektyw fotograficzny Gęsia Skórka) odwiedzą podlaskie miejscowości m.in. Smolniki, Rutkę Tartak, Igryły, Kamionkę Starą. Wóz konny ma nawiązywać do kultury romskiej i tradycyjnego wiejskiego środku transportu. Twórcy projektu chcą wspólnie z mieszkańcami ożywiać pamięć i doświadczenie lokalnej kultury ludowej.
- Interesują nas tematy wielokulturowości i tożsamości lokalnej, których szukamy w legendach, opowieściach i muzyce. Inspiracją w naszych działaniach animacyjnych jest kultura romska, w której z nostalgią dostrzegamy zanikający już model życia, symbol wolności, wolności przemieszczania się i nie przywiązywania się do miejsca, niezależności i zarazem wierności w kultywowaniu własnej tradycji – mówi Agata Hummel, realizatorka projektu.


rys. "Wędrujące opowieści"

Podczas podróży zostaną zaprezentowane filmy inspirowane tematyką romską: „Gadjo Dilo” i „Wolność” Tony'ego Gatlif’a, "Cygan" Martina Šulíka, "Nasza szkoła" Mony Nicoary i Miruny Coca-Cozma, a także "Diabły, diabły" Doroty Kędzierzawskiej i dokument „Czarna Córka” w reżyserii Anny Skorupy.

– Podczas filmowych spotkań chcemy podzielić się z mieszkańcami różnymi spojrzeniami na temat kultury romskiej, a także porozmawiać o podobieństwach i różnicach funkcjonowania różnych  społeczności w kontekście kultury polskiej i w kontekście innych kultur narodowych – mówi Weronika Brączek – realizatorka projektu, animatorka.

Organizatorem "Wędrujących opowieści" jest Polski Instytut Antropologiczny. Projekt powstał dzięki wsparciu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

KB
Wędrujące opowieści
Ostatnia aktualizacja:  12.07.2013
Zobacz również
Dwa nowe kanały AXN w Polsce
Sam Mendes wraca do Bonda
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll