PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  27.06.2013
Podczas 36. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie odbyły się już pokazy i konferencje prasowe „Drogówki” Wojciecha Smarzowskiego i „Ojca i syna” Pawła Łozińskiego.

Relację z pierwszej z nich oficjalna strona moskiewskiego festiwalu tytułuje cytatem z wypowiedzi reżysera: „Mój film opowiada o państwie, które nie jest w stanie egzekwować prawa”. W konferencji prócz Smarzowskiego wzięli udział Bartłomiej Topa i producenci Feliks Pastusiak oraz Dariusz Pietrykowski.


Bartłomiej Topa i Wojciech Smarzowski na festiwalu w Moskwie. Fot. moscowfilmfestival.ru

W relacji autor odnotował, że film doniósł już komercyjny sukces w Polsce. Zacytował także Piotra Szepotinnika, jednego z szefów artystycznych Festiwalu, który zwrócił uwagę, że "Drogówka" cieszyła się takim zainteresowaniem wśród jurorów międzynarodowych sekcji, że trudno było się dostać na pokaz konkursowy. Rosjanie dowiedzieli się od Smarzowskiego faktów, które już znamy z naszych konferencji: jak powstał pomysł na film, skąd decyzja o użyciu obrazów pochodzących nie tylko z kamer, ale i aparatów fotograficznych i telefonów komórkowych. Rosyjscy dziennikarze uznali „Drogówkę” ze względu na sposób filmowania i promocji, w której wykorzystano reklamę w internecie i media społecznościowe, za film przyszłości. Obraz Smarzowskiego startuje w głównym konkursie moskiewskiego festiwalu.


Paweł Łoziński na konferencji prasowej. Fot. moscowfilmfestival.ru

Z kolei w relacji z konferencji Pawła Łozińskiego Rosjanie wybijają informację, że film powstał bez scenariusza. Reżyser opowiadał dziennikarzom o zamiarze wspólnej realizacji filmu z ojcem, Marcelem Łozińskim, jednak w trakcie montażu doszło do konfliktu, co poskutkowało powstaniem dwóch obrazów. „Uważam, że rozmowy między rodzicami i dziećmi są bardzo ważne. Choćby dlatego, że podejmując sprawy, o których zazwyczaj się nie mówi, można lepiej zrozumieć rodziców i wybaczyć im” – podsumował Paweł Łoziński potrzebę realizacji swego dzieła. "Ojciec i syn" startuje w konkursie filmów dokumentalnych.

Najważniejsze rosyjskie wydarzenie filmowe roku potrwa do 29 czerwca. Wtedy też dowiemy się, jak bardzo polskie filmy spodobały się jurorom.


Katarzyna Skorupska
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  27.06.2013
Zobacz również
[Kraków] "Frances Ha" przedpremierowo w Kinie Pod Baranami
Wakacyjny przegląd polskich dokumentów produkcji HBO
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll