PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Dwóch aktorów z różnych pokoleń - najstarszego i średniego - otrzymało doroczne nagrody przyznawane przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.
 
Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznawana jest od 1997 roku artystom, twórcom i animatorom kultury w uznaniu całokształtu ich działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie. - Rok 2012 był kolejnym bardzo dobrym rokiem w kulturze i w związku z tym wybór tych, którzy są w tym roku nagradzani nie był wcale łatwy. Przyznam się, że kilka lat temu, kiedy zostałem ministrem kultury postarałem się o to, by nie w każdej dziedzinie, była obligatoryjność takiej nagrody, bo zdarzało się, iż w filmie lub teatrze tych nazwisk fantastycznych było bardzo wiele, a w innych nieco mniej. Raczej decydujemy się na to, aby dzisiejszy dzień był podsumowania roku poprzedniego, podziękowaniem dla artystów, dla instytucji artystycznych. Podziękowaniem nie tylko we własnym imieniu, ale też w imieniu publiczności - mówił szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski podczas wtorkowej gali wręczenia statuetek, która odbyła się w Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie.Minister za całokształt twórczości nagrodził aktora filmowego, teatralnego i kabaretowego Jana Kobuszewskiego. W 1956 roku ukończył PWST i zadebiutował na scenie. W 1976 roku zaczął współpracować z Teatrem Kwadrat w Warszawie, gdzie gra do tej pory. Jan Kobuszewski występował m.in. w popularnym "Kabarecie Olgi Lipińskiej" i - wraz z Edwardem Dziewońskim - w Kabarecie "Dudek". Jeden ze znanych skeczy z jego udziałem to "Ucz się Jasiu", w którym Kobuszewski wcielił się w postać hydraulika. - Pan nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak się cieszymy, że pan jest (...) Bardzo panu dziękujemy za lata obecności w filmie, teatrze, za wspaniałą sylwetkę, postawę w życiu teatralnym i na co dzień - takimi słowami Zdrojewski zwrócił się do Kobuszewskiego. - Drogi, szanowny panie ministrze. Drodzy kochani, mili państwo, panu ministrowi dziękuję za to wielkie wyróżnienie, a państwu za to, że wytrzymali państwo ze mną 56 lat mojej pracy scenicznej - powiedział laureat. - Aktorzy są różni: są tacy, którzy tylko występują na scenie, i są ci, którzy piszą piosenki i poezję, a nawet książki. Ja należę do tych, którzy występują wyłącznie, tylko na scenie, czyli jestem tzw. odtwórcą - zaznaczył. Dodał, że otrzymaną nagrodę dedykuje kolegom nieżyjącym, żyjącym i tym, którzy po nim przyjdą. Jak mówił, zadaniem aktorów jest uprawianie kultury i przekazywanie jej dalej.

W dziedzinie filmu minister kultury uhonorował również Marcina Dorocińskiego. W 2011 roku aktor zagrał w dramacie "Róża" (reż. Wojtek Smarzowski); w minionym roku aktora można było zobaczyć m.in. w "Miłości" Sławomira Fabickiego, "Obławie" (reż. Marcin Krzyształowicz) i "Jesteś Bogiem" (reż. Leszek Dawid), a w tym roku w "Drogówce" (reż. Wojtek Smarzowski).

W ubiegłym roku Doroczną Nagrodą Ministra Kultury uhonorowani zostali m.in.: Agata Kulesza i Wojtek Smarzowski.


MZ
PAP
Ostatnia aktualizacja:  26.06.2013
Zobacz również
40. Ińskie Lato Filmowe już za półtora miesiąca
Koszalin: Himalaje, horoskopy i Hemel
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll