PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  22.06.2013
Specjalny pokaz filmu dokumentalnego „Dance for me” w reżyserii Katrine Philp zakończy w sobotę wieczorem we Wrocławiu warsztatową część DOK.Incubatora.

Zakwalifikowany na tegoroczny festiwal IDFA dokument śledzi losy trenującego taniec towarzyski Igora. Bohater „Dance for me” opuszcza rodzinne miasto w Rosji i jedzie do Danii, gdzie szkoli się wielu profesjonalistów w dziedzinie tańca towarzyskiego. Philp opowiada o wczesnym opuszczeniu domu i wpływie takiego kroku na resztę życia, ale także o doskonaleniu się poprzez trening. I ten aspekt filmu z pewnością będzie najbliższy dla uczestników DOK.Incubator


Kadr z filmu "Dance for Me". Fot. DOK.Incubator

Spotkanie rozwijających swoje filmy dokumentalistów z profesjonalnymi wykładowcami zaowocuje też niedzielnym pokazem postępów, poczynionych w trakcie warsztatów nad montażem tzw. rough cutów.

– Przez kilka dni mieliśmy nieustającą burzę mózgów. I jestem przekonany, że tak właśnie powinny powstawać filmy. Dokumentaliści często tracą dystans do opowiadanej historii, warto spojrzeć na nią z innej perspektywy i zastosować się do rad, one pomogą trafić do widzów – mówi „Portalowi Filmowemu” Piotr Bernaś. Jego "Życie motyla" znalazło się w ósemce projektów, nad którymi pracują zaproszeni tutorzy. Bernasiowi szczególnie zaimponowało podejście Pera K. Kirkegaarda, zdobywcy Emmy za montaż filmu „Armadillo”. – Podoba mi się koncepcja, że można opowiedzieć dokumentalną historię jak kino akcji, pochłonąć widza – mówi autor „Życia motyla”. Bernaś wraz z producentką Martą Golbą po DOK.Incubatorze będą mieli jeszcze kolejną partię zdjęć. – Dzięki pracy na warsztatach wiem, gdzie są luki, czego powinienem szukać, co muszę jeszcze zdokumentować, jakie sytuacje sprowokować – przyznaje reżyser.


Kadr z filmu "Życie motyla". Fot. DOK.Incubator

Na zakończenie organizatorzy i uczestnicy zaplanują pracę przed wrześniową sesją. DOK.Incubator. Jesienią w Bratysławie powstaną ostateczne wersje montażowe i pierwsze strategie marketingowe. Finał tegorocznej edycji zaplanowano na przełomie października i listopada w Lipsku. Tam na twórców czekać będą agenci sprzedaży, redaktorzy pasm dokumentalnych w stacjach telewizyjnych, dystrybutorzy i przedstawiciele festiwali. „Dance for me”, który obejrzą uczestnicy tegorocznego DOK.Incubatora był doskonalony na zeszłorocznych warsztatach. – Wówczas jeszcze nie było sesji w Polsce, w tym roku debiutujemy. Uczestnicy byli zadowoleni, mamy nadzieję, że za rok uda się powtórzyć DOK.Incubator we Wrocławiu – mówi Kuba Żary z CKZ Krzywy Komin, w którym zorganizowano tegoroczne warsztaty.

Specjalnie na wrocławską część zaproszono dodatkowo pięć polskich projektów, na konsultacje z wykładowcami pracującymi nad finałową ósemką DOK.Incubatora. Dzięki temu nad montażem i ostatecznym kształtem filmu mogli zastanowić się autorzy „Czeskiego łabędzia”, o emerytkach z małej wioski, przemierzających Czechy na festynach i występach, a porywających się ostatecznie na wystawienie baletu „Jezioro łabędzie”. – Na papierze mogę rewelacyjnie sprzedać każdy pomysł, zachwyty nad opisem filmu już nas nie interesują, tu uczyliśmy się jak to obronić w obrazie, jak pogłębić dobre wrażenie, budując odpowiednią dramaturgię – mówi dla „PF” Aleksandra Terpińska, reżyser „Czeskiego łabędzia”. Dzięki pracy wykonanej na DOK.Incubatorze uczestnicy warsztatów mają nadzieję odejść jak najdalej od telewizyjnej publicystyki i stworzyć prawdziwie kinowe filmy.

Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym wrocławskich warsztatów DOK.Incubator.

Ian Pelczar
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  22.06.2013
Zobacz również
Widzowie o emisji serialu ZDF w TVP
Zmarł scenograf Tadeusz Majda
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll