PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  19.06.2013
We Wrocławiu trwają międzynarodowe warsztaty dla dokumentalistów. To pierwsze z cyklu trzech spotkań, na których dopracowane zostaną filmy w fazie rough cut. Zajmą się nimi producenci, reżyserzy i montażyści. We wrocławskim CRZ Krzywy Komin znajdą też czas dla pięciu projektów, które trafiły do konsultacji. Oto kolejne projekty naszych filmowców.

Grupa emerytek z czeskiej wioski Horni Lota jeździ po festynach i imprezach okolicznościowych. Ambitne panie, tańczące do piwnych biesiad, postanawiają wzbogacić swój repertuar o „Jezioro Łabędzie” Piotra Czajkowskiego. Pomaga im dyrektor baletu z Ostravy Igor Vejsada. Zaczynają się warsztaty, które sfilmowała Aleksandra Terpińska. Tak powstał „Czeski Łabędź” – dokument z hrabalowskim podejściem do rzeczywistości.
– To nasz pierwszy ważny film, nad którym pracujemy od dwóch lat, zakończyliśmy zdjęcia, wchodzimy w montaż i udźwiękowienie. Punktem wyjściowym jest 70 godzin zarejestrowanego materiału. Realizacją zajmujemy się na Uniwersytecie Śląskim, gdzie studiujemy – opowiadają twórcy. Teraz chcą uczyć się na DOK.Incubatorze.


Kadr z filmu "Czeski Łabędź". Fot. DOK.Incubator

  Oprócz „Czeskiego Łabędzia” i filmów, które już opisywaliśmy w Portalu Filmowym są to przejmujące historie, związane z historią i współczesnością. W przeszłość przeniesie widzów „Jutta i ja” – film o poszukiwaniach  Stefanii Cendrowskiej, Polki, która ukrywała żydowską dziewczynkę, Juttę, podczas drugiej wojny światowej.
– Jutta, obecnie starsza pani, chce uhonorować Stefanię tytułem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata", a ja, młody student reżyserii, pomagam jej w poszukiwaniach, podejrzewając, że Stefania może być siostrą mojego pradziadka – opowiada reżyser Maciej Cendrowski. W trakcie zdjęć twórca poznał córkę tytułowej bohaterki i odkrył sekrety własnej rodziny.


Kadr z filmu "Jutta i ja". Fot. DOK.Incubator

Na oczach kinomanów kształtować się ma z kolei rodzina Julii, dziewczynki z podmoskiewskiej biednej dzielnicy. Bohaterka filmu Hanny Polak “Marzenia Julii” żyje wśród bezdomnych na największym w Europie wysypisku śmieci.


Kadr z filmu "Marzenie Julii". Fot. DOK.Incubator

Filmowana przez trzynaście lat dziewczyna próbuje poradzić sobie w prawdziwym jądrze ciemności współczesnej cywilizacji. – Obserwujemy Julię odkąd skończyła jedenaście lat. Wysypisko, czyli rosyjska „swałka” to w Moskwie miejsce zakazane, byłam ograniczona, nie wszędzie i nie zawsze mogłam filmować, ale pomimo trudności brnęłam do przodu – opowiada autorka. Największym wyzwaniem jest wtłoczenie filmowanej na przestrzeni trzynastu lat historii do formatu pełno lub średniometrażowego. – Montaż sprawia mi wiele problemów, dlatego oczekuję pracy z wykładowcami DOK Incubatora. To dla mnie dar niebios – dodaje Polak.

Warsztaty we Wrocławiu potrwają do soboty. Większość pokazów ma charakter otwarty.

Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym warsztatów DOK.Incubator.


Ian Pelczar
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  19.06.2013
Zobacz również
Polsko-szwedzki "The Big Leap" na festiwalu w Palm Springs
Nie przegap w TV: "Marian Dziędziel – aktor odnaleziony”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll